Kocáb zavítal v pondělí odpoledne spolu s policisty a zástupci neziskových organizací do romských čtvrtí v Husově a Škodově ulici a vyjádřil zdejším lidem svou podporu.

Ještě před návštěvou Michaela Kocába v sociálně vyloučených lokalitách se ale uskutečnila informativní schůzka v budově přerovského magistrátu ve Smetanově ulici, které se zúčastnili zástupci policie, vládní Agentury pro sociální začleňování, organizace Člověk v tísni a dostavily se na ni asi dvě desítky místních Romů.

„Chtěli jsme hovořit s místními obyvateli a zjistit jejich názory a postoje. Shodli jsme se na tom, že nejlepší cestou, jak zabránit střetu a zklidnit emoce, je uspořádat v den pochodu poklidné shromáždění, spojené s kulturním programem,“ shrnula Michaela Sedláčková, styčná důstojnice pro národnostní menšiny z Krajské policie v Olomouci.

Stejného mínění je i Richard Kořínek z organizace Člověk v tísni, která dlouhodobě pomáhá menšinám.

„Osm set různých obyvatel má osm set různých postojů a nálad. Mnozí mají obavy z toho, co je čeká, jsou podráždění a nervózní. Ptají se, kdo proti nim co zase má,“ popsal nálady Romů Kořínek. Ten zatím nechtěl místo ani program shromáždění upřesňovat.

Bývalý ministr pro národnostní menšiny Michael Kocáb dal už před dvěma lety, kdy Přerovem naposledy prošel pochod radikálů, jasně najevo, co si o podobných projevech myslí.

„Na jednání v Přerově jsem chtěl nasát atmosféru pozitivní spolupráce města, policie i neziskových organizací. Základní myšlenkou mé návštěvy bylo uklidnit Romy, že na ně Dělnická strana sociální spravedlnosti nezaútočí. Pokud by se je pokoušela k něčemu vyprovokovat, tak je to na dlouhou dobu její poslední útok,“ ujistil Kocáb.

Tomu se prý zalíbil výrok jednoho z místních Romů o tom, že by měli majitelé obchodů v ulicích, jimiž pochod projde, zažalovat radikály za ušlý zisk.

Jen trošku se bojím

Kocáb zavítal odpoledne společně s policisty do Husovy ulice, kde ho okamžitě obklopili zdejší Romové.

„Žijeme ve svobodném státě a musíme se schovávat. Ještě, že nemusíme jako za války při náletech do sklepa,“ rozčilovala se jedna z místních žen.

„Bydlím v přízemí a mám strach, že sem něco hodí. Asi se schovám u příbuzných ve vedlejším domě,“ řekla Darina Džugová, matka pěti dětí.

Že pod okny jejich domů projdou radikálové, si uvědomují i malé děti.

„Já se moc nebudu bát. Jen trošku se bojím,“ špitla asi sedmiletá dívenka.

Romové odpoví pokojným shromážděním

Radikálové si naplánovali pochod ulicemi Přerova na sobotu 25. června. Trasa pochodu začíná na náměstí Svobody, a poté se průvod vydá dalšími ulicemi v blízkosti nádraží.

Stoupenci krajně pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti chtějí zamířit i do Škodovy a Husovy ulice, kde žije početná romská komunita.

„Přišli jsme místním Romům pravdivě a jednoduše sdělit informaci o tom, že je policie ochrání. V den pochodu se uskuteční pokojné shromáždění místních obyvatel, na němž můžou vyjádřit svůj názor. Napětí v ohrožených lidech se tak přenese na rozumnou formu protestu, která nebude kolidovat se zákonem,“ uzavřel Martin Navrátil z vládní Agentury pro sociální začleňování.