O stabilizaci se mluví jak v přerovském Kazetu, které je známým výrobcem lepenkových kufrů v Přerově, tak i ve společnosti Meopta Optika.

Zástupci firem tvrdí, že se žádné další propouštění v dohledné době nechystá. „Zaměstnanců máme v současné době na 362 a další propouštění neplánujeme. Objem zakázek, který máme, s tímto počtem lidí bez problémů zvládneme,“ uvedl ředitel společnosti Kazeto Libor Budík.

Podle něj má firma zajištěné zakázky až do konce roku. Známý výrobce lepenkových kufrů měl v dobách své největší slávy kolem devíti set pracovníků. Snad nejvíce lidí ale opustilo brány podniku právě na přelomu loňského a letošního roku.

„Snižování stavu zaměstnanců a vyplácení odstupného už nás přišlo na více než 14 milionů korun. Kdybychom byli slabou firmou, tak to vůbec nezvládneme,“ doplnila i ekonomická náměstkyně firmy Miloslava Cibulcová.

Prognózy ekonomického vývoje se podle ní stále nedají odhadovat. „Konec krize nikdo z nás nevidí,“ podotkla.

Peníze na další rozvoj a investice chybějí také přerovské společnosti Meopta Optika, která v uplynulých měsících postupně rozdala výpovědi 130 lidem. „Jsme z hlediska tržeb pořád v režimu přežívání. Obchodní zakázky nám totiž poklesly o 25 procent,“ uvedl zástupce generálního ředitele společnosti Meopta Optika Vítězslav Moťka.

Od loňského března do června letošního roku se podle něj snížil počet zaměstnanců z 2530 na 2100. „Máme navíc stále devadesát lidí ve výpovědní lhůtě, takže se už brzy budeme počtem zaměstnanců blížit k magické hranici 2 tisíc,“ řekl.

Důvodem snižování stavu je hlavně fakt, že je Meopta z osmdesáti procent své výroby orientována na export. Podle Jaroslava Karlíka z přerovského Úřadu práce se situace na trhu stabilizovala.

„Uchazečů o zaměstnání je nyní 7,3 tisíce, což je ve srovnání s koncem předešlého měsíce nárůst o dvě desetiny procenta. Míra nezaměstnanosti teď aktuálně činí 10,8 procent,“ shrnul.

Od začátku roku přibyly do evidence úřadu kromě pracovníků firem Kazeto a Meopta také desítky lidí z lipnické firmy Stroitos.

Analytici Úřadu práce očekávají oživení ekonomiky už na jaře příštího roku. „Předpokládáme, že nastane určitý zlom. Máme signály, že se v regionu otevřou nové provozovny a vzniknou také nová pracovní místa,“ řekl Karlík.

Ke změně nálady obyvatel v regionu by podle něj mohlo dojít už v březnu nebo dubnu příštího roku.