Kraslice na výzdobu velikonočního stromu před radnicí dodali sami obyvatelé města. „Kraslicovník jsme letos nazdobili více než dvěma tisícovkami vajec a dalších dekorací, které kromě dobrovolníků z řad veřejnosti vyráběli žáci z přerovských základních škol a místních mateřinek. Nově jsme pořídili 850 ozdob,“ přiblížila Lada Galová, vedoucí Galerie města.

Jarně nastrojené je i okolí kašny, kde se mohou lidé nechat zvěčnit ve fotokoutku se třemi rámy na obrazy. „První obraz zdobí jarní květy - narcisy. Druhý, největší rám, symbolizuje přicházející jaro v podobě rozkvetlých větviček stromu. A třetí je odkazem na blížící se Velikonoce,“ zmínila marketérka města Jana Pivodová.

Přerované v pátek odpoledne vzpomínali na Pavla Nováka, který by oslavil 10. března osmdesát let. Populárního zpěváka připomíná nejen výstava ve výlohách budov na Masarykově náměstí, ale také lavička, která byla slavnostně odhalena na Laguně.
Přerov vzpomínal na Pavla Nováka. Legendární zpěvák má na Laguně lavičku

Na břízky, které zkrášlily vodní prvek na náměstí, bylo navázáno tisíc dvě stě stužek. Postupně budou nazdobeny i jiné ulice ve městě a ani letos nebudou chybět dekorace v podobě obřích vajec, osázených květy. Objeví se na šesti místech.

Zastávky oslaví výročí Michalova

Stejně jako v minulých letech se mohou Přerované pokochat pohledem na velikonoční výzdobu autobusových zastávek. Ta se tentokrát ponese v duchu oslav 120. výročí městského parku Michalov. Narozeniny známého přerovského parku připomene dvanáct až třináct zastávek a na jejich uměleckém ztvárnění se budou podílet děti ze základních škol, studenti gymnázia a pedagogické školy, ale také Městská knihovna a Středisko volného času Atlas a Bios.

„V letošním roce se do výzdoby zapojí i centrum Spolusetkávání v Přerově. Škála účastníků je tedy velmi široká a máme z toho radost,“ shrnula Marta Jandová, která akci organizuje ve spolupráci s Kulturními a informačními službami města Přerova.

Archeolog Zdeněk Schenk ukazuje kostěnou brusli z raného středověku.
Travertinová kupa i kostěná brusle. Dům na Horním náměstí vydal své poklady

Jarní autobusové zastávky těší obyvatele Přerova už od roku 2016. „Lidem se tato originální výzdoba veřejného prostoru líbí a máme na ni milé ohlasy,“ doplnila. Zastávky se začnou zdobit od 25. března a lidé si je mohou prohlédnout od 27. března do 8. dubna.

Jarmark i výstava

Přerované se mohou v období kolem Velikonoc těšit na celou řadu akcí. Na Smrtnou neděli, která připadne na 17. března, vyrazí v 10.30 od školy Trávník krojovaný průvod dětí z Dětského folklorního souboru Trávníček. Tradiční lidový zvyk vynášení smrtky zakončí děti vhozením morany do řeky Bečvy.

Velikonoční atmosféru navodí také umělecká výstava kraslic v netradičních instalacích autorky Ivy Machalové. Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 21. března v Galerii města Přerova. Miniexpozice nabídne velikonoční dekorace jako kraslicovou šachovnici, Člověče, nezlob se nebo kraslicové koloseum o velikosti 100 centimetrů. K vidění bude i bonboniéra nebo kraslicová kytice.

Návštěvníci si od pondělí 25. do čtvrtka 28. března užijí také tradiční Velikonoční salon Střediska volného času Atlas a Bios, který se koná v malém sále Městského domu.

Stavba D1 Říkovice-Přerov, únor 2024. Pohled z výšky.
VIDEO: Nová D1 u Přerova bude mít čtrnáct mostů. Proleťte se nad celou trasou

K vidění budou různé druhy a tvary velikonočních pomlázek a kraslic, tradiční i netradiční výrobky z šustí či slámy, drobná keramika, jarní květiny, naklíčené osivo, drátované velikonoční ozdoby, modrotisk, ošatky nebo mašle.

Na Velký pátek 29. března vyjdou do ulic hrkači s řehtačkami, které mohou lidé potkat na náměstí T. G. Masaryka kolem 11. hodiny. I tato akce je v režii Dětského folklorního souboru Trávníček.

Poslední březnový den se koná na Horním náměstí historický jarmark. „Náměstí ozdobí jarmareční krámky s ukázkou lidových řemesel, lidé si užijí vystoupení tanečních souborů, muzikantů a skupin historického šermu,“ upřesnil ředitel Kulturních a informačních služeb města Přerova Jaroslav Macíček.