„Zatímco v minulých letech jsme si výzdobou náměstí tematicky připomněli třicáté výročí sametové revoluce nebo sto let samostatné republiky, letos oslavujeme Den stromů. Kaštanový list je trochu složitější motiv, protože vyžaduje přesnější kontury. Chceme obrazce z přírodnin doplnit i kobercem, který vznikl v září ve Wilsonově ulici na akci Zažít město jinak,“ řekla jedna z organizátorek Marta Jandová.

Náročný sběr přírodních surovin podle ní trval týdny. „Školky si většinou shánějí přírodniny pro land art samy, lidé si ale zvykli nosit přebytky ze své zahrádky také do Výstavní síně Pasáž. Materiál jsme sbírali i my a zapojili se i studenti gymnázia. Oceňujeme také pomoc technických služeb, které nám dodaly listí z Michalova a zajišťují úklid prostranství,“ podotkla.

Mezi přírodninami, které oblékly náměstí do podzimního kabátu, se objevily šišky, žaludy, jablka, kaštany, větve jehličí, jeřabiny, dýně, slunečnice, kukuřice a nejrůznější popínavé rostliny či bobule.

„Děti sbíraly přírodniny se svými rodiči už dva týdny předem a většinou se nám sešly kaštany, šišky, listí nebo šípky. Letos se dělá list kaštanu, a podle toho jsme také nakreslili tvar a začali stavět,“ popsala Daniela Foldynová, učitelka Keramické mateřské školy v Máchově ulici.

S přípravami a organizací zdařilé akce, která díky slunečnému počasí přitáhla do centra města spoustu lidí, pomáhali i studenti Gymnázia Jakuba Škody.

„Od rána chystali přírodniny, zajistili občerstvení a rozdávají dětem bonbony a placky s logem této akce,“ doplnila další z pořadatelek Helena Netopilová.