Animační program pro školy, který má dětem hravou a poutavou formou ukázat, jak vypadaly první vlaky, kdo je řídil či jak fungovala parní lokomotiva, začíná v Muzeu Komenského v Přerově v polovině října. Akce je navíc spojená s letošní pilotní výstavou přerovského muzea „Povídání o mašinkách“. Zájemci se na speciální program mohou přihlašovat už nyní.

„Hned v pokladně mladí cestovatelé dostanou kouzelnou jízdenku a díky ní se přenesou do světa století páry. Ve výstavních prostorách si pak postupně prohlédnou netradiční instalace a někteří z nich si sami na sobě vyzkouší známá nádražní povolání,“ popsala chystaný program muzejní pedagožka Kateřina Tomešková.

Zážitkovou hrou s lektorským komentářem navíc provedou i zajímavé postavy.

„O tom, jak přisupěla do Přerova první parní lokomotiva, bude například vyprávět průvodkyně v uniformě pravé průvodčí. Děti navíc uvidí, že bez našich právě příchozích pomocníků z řad modré armády by pak nemohla fungovat ani modelová železnice,“ dodala Tomešková.

Jako vždy se bude i v tomto programu bádat přímo ve výstavě nad muzejními artefakty, tentokrát soutěživou formou. Žáci se určitě pobaví nádražáckou hantýrkou, ale především se naučí základy železniční abecedy.

„Byla by přece ostuda nechat se vozit vlakem a nic nevědět o lokomotivách, vagónech, depu, točně nebo výhybkách,“ podotkla muzejní pedagožka. Po návštěvě muzea pak doma děti budou moci rodičům povyprávět o vynálezu parního stroje nebo vysvětlit čemu se říká žehlička či jo-jo na kolejích. (svr)