„Akce s názvem „Den japonského turisty aneb Šest zemí v jednom odpoledni“ se uskuteční v sobotu 30. července,“ řekla asistentka ředitele přerovského muzea Zuzana Dvořáková.

Už několik týdnů se v Komenského muzeu věnují především Japonsku a sobotní, v pořadí už druhý happening, nebude výjimkou.

„Tentokrát jsme jej nazvali „Den japonského turisty“. Říká se totiž, že japonský turista na cestách vše vyfotí a teprve doma se podívá, kde to vlastně byl. Něco podobného jsme si pro zájemce připravili i my,“ vysvětlila Marta Konířová z Muzea Komenského.

Jak sami pořadatelé uvádějí, není třeba jezdit nikam daleko, stačí se jen projít po centru Přerova.

„Stačí najít podle plánku šest míst a v muzeu vám pak prozradí, kterých šest zemí jste tak při jedné krátké pohodlné procházce stihli navštívit,“ popsala akci Konířová.

Jak uvedla, souvislost s cizími zeměmi je u některých památek ve městě zřejmá, jinde překvapivá. Na happeningu se tak lidé například dozví, které přerovské památky připomínají Francii, Španělsko nebo Rusko.

„Například kdyby na trase happeningu byla známá přerovská socha římského boha Neptuna, připomínala by účastníkům Itálii. Málokdo ale ví, kterou zemi třeba připomíná pamětní deska pod hradbami,“ podotkla.

Všech šest lokalit, které do zábavné prohlídky pracovníci muzea zařadili, najdou návštěvníci snadno v centru města. Start i cíl je v pokladně muzea a happening se koná od devíti do šestnácti hodin. Organizátoři navíc lidem radí, si na sobotní program přinést i fotoaparát.

„Klidně stačí i v mobilu. Ulehčí si tím práci,“ dodala Konířová.

Muzeum navíc účastníky hodlá i obměnit.

„Kdo se happeningu zúčastní a obejde alespoň polovinu navržených památek, čili tři dle svého vlastního výběru, dostane poloviční slevu na vstupném na výstavu „Tou knihou jsem si zamiloval japonsko a bude mít možnost navštívit další zemi,“ uzavřela Konířová.

Happening se koná pouze v sobotu, sleva na vstupném pak platí jen o víkendu třicátého a jednatřicátého července.