Kdo měl chuť, mohl si třeba ve dvorku u restaurace Base camp pokreslit židli vlastními obrázky.

„Máme rádi různé invence ve veřejném prostoru, a protože je sté výročí republiky, malujeme židle v národních barvách. Chceme je rozmístit po městě a lidé si mohou sami určit lokality, kde by je rádi viděli,“ řekla fotografka Zuzana Štolcová.

Vůbec poprvé se letos otevřel dvorek u banky v Kratochvílově ulici, který nabídl umění undergroundu s výstavou kreseb, kvílející hrou na saxofon nebo možností natřít si barvou třeba poklop od kanálu.

Ve futuristickém dvorku v Jiráskově ulici zase mohli lidé zobrazit svou vizi toho, jak bude vypadat Přerov za sto let.

„Díky historickým fotografiím z roku 1918 mají návštěvníci možnost srovnání se současností. Za sto let se toho strašně moc změnilo a tady mají prostor, abychom se dostali o dalších sto let dopředu. Lidé mohou ztvárnit svou vizi, jak by mohla vypadat za sto let móda, komunikace, architektura nebo doprava. Zapojily se především děti, které si představily třeba oko na věži zámku nebo otočné paneláky,“ řekla výtvarnice Anna Sypěnová.

Přerovské dvorky se konaly už potřetí a pořadatelé si na nezájem rozhodně nemohli stěžovat. Do ulic vyrazili s mapkou v ruce senioři, ale i rodiny s dětmi nebo mladí lidé.

Velkým lákadlem byl tentokrát rozlehlý dvorek u budovy školy v Palackého ulici, který obsadili členové místního Sokola s ukázkami cvičení.

„Netušila jsem, že je to tady tak krásné a je škoda, že tak krásné zákoutí v centru Přerova není veřejnosti přístupné,“ svěřila se jedna z příchozích.

Stejně malebný pohled se naskytl i ve farní zahradě vedle kostela sv. Vavřince - lipový dvorek lákal vůní čaje, medu i vystavenými řezbářskými pracemi studentů z Tovačova.

„Vybrali jsme si náš národní strom lípu a představujeme ji jak z pohledu botanika, tak i etnografa. Vaříme lipový čaj a máme zde i včelaře, který nabízí ochutnávku medu. Svůj koutek tu mají i zahrádkáři a děti si zase mohou vyrobit metodou plstění vlny brož ve formě lipového listu,“ přiblížila Jana Kosturová z Ornitologické stanice v Přerově.

Už tradičním místem setkávání se stal bájný dvorek ve Wilsonově ulici, který ožil už v sobotu večer akcí Pecha Kucha night.

„Zajímaví lidé z Přerovska měli minutu na to, aby představili, v čem jsou dobří. Jsem ráda, že se mi na tuto akci podařilo dostat datovou analytičku Ditu Přikrylovou, která je absolventkou zdejšího Gymnázia Jakuba Škody, a díky své snaze o zvyšování technické a digitální gramotnosti žen už získala řadu ocenění. Umístila se i v českém žebříčku magazínu Forbes,“ přiblížila organizátorka Přerovských dvorků Helena Netopilová.

Bájný dvorek nabídl v neděli kromě výtvarného zpracování známých legend a pověstí také fotografie Bohumila Kratochvíla, ze kterých pak mohli návštěvníci vybírat námět pro pohlednici Přerova.

Jedna ze zastávek Přerovských dvorků byla i u obchodního centra Přerovanka, kde si lidé vyslechli zajímavou přednášku o sochařských dílech zapomenutých umělců ve městě. Součástí byl i zábavný kvíz - do slepé mapy mohli vyznačit, kde se tato díla nacházejí.