„Cvičíme už osm let v centru Sonus. Posledních pět let se tai-chi věnujeme také v Michalově," řekla lektorka Věra Kočarová, která je stejně jako ostatní cvičenky v důchodu. Tělo si prý protahují třikrát týdně. V pondělí a v úterý je to vždy tai-chi, ve čtvrtek jim chodí předcvičovat jedna z členek Sokola. Nadšených důchodkyň, které se chtějí tímto způsobem udržet v dobré kondici, je už téměř stovka.

„Je nás přes devadesát, ale nescházíme se všichni najednou. Cvičíme třikrát do týdne, takže se to prostřídá," dodala Věra Kočarová, která se věnuje čínskému sportu již dvanáct let.

Dámy, které se i v pokročilém věku věnují sportu, si tai-chi nemůžou vynachválit. „Jsme s tím opravdu spokojené. Tai-chi je velice dobré na imunitu a rovnováhu. Je to takové zdravotní cvičení," zmínila jedna z přítomných Eva Brlíková.

Ta velice chválí i svou cvičitelku, kterou si pro tuto práci vybrala přerovská charita. „Dostala jsem se k tomu tak, že mě oslovila charita, protože věděli, že dělám tai-chi a potřebovali nějaké aktivity pro seniory. Já jsem pak byla v Praze na semináři, dostala certifikát a začala předcvičovat," ře­kla.

V pondělí se můžou důchodkyně po cvičení zúčastnit také zajímavých přednášek. „Jedno pondělí je přednáška o cestování, další týden jsou rukodělné práce, za týden zase zdravotní přednáška a takhle se to střídá," poznamenala Věra Kočarová.

Holdují i turistice

Přerovské seniorky se ale nevěnují jen čínskému bojovému sportu a sokolskému cvičení. Jejich zálibou je i turistika. „Jednou za měsíc děláme nordic walking. Vždy si vybereme nějakou trasu jako třeba do Vinar nebo Újezdce. Je to výborné, člověk je pak hned více narovnaný," uvedla nadšená sportovkyně Eva Brlíková.

A jak se důchodkyně udržují v kondici?

„Chce to pořád nějaký pohyb, ať už kolo, plavání nebo i práce na zahrádce. Každé ráno navíc tři čtvrtě hodiny cvičím, v pondělí a úterý jdu pak na Sonus na cvičení," prozradila svůj recept na vitalitu Věra Kočarová.

Kromě pohybu radí také zdravou životosprávu a pozitivní myšlení. Její cvičenky si zase po tréninku rády zajdou na doplnění tekutin. „Po cvičení v Michalově chodíváme na jedno malé ovocné pivo. A děvčata, když jdou ze Sonusu, tak si většinou zajdou na deci na Žerotínovo náměstí," řekla.

Tai-chi pro lidi důchodového věku se postupně rozšiřuje i do okolí Přerova. Zájem o cvičení mají například důchodkyně v Lověšicích. V Újezdci se tomuto sportu tamní seniorky věnují již rok a s bojovým uměním vystupují na různých akcích.

Autorka: DENISA SMETANOVÁ