Měření teploty u vstupu, dezinfekce rukou a čestné prohlášení rodičů o tom, že jejich potomek nepřišel do kontaktu s nikým nakaženým - tak to vypadalo v pondělí ráno v Mateřské škole Lešetínská v Přerově. Rodiče do budovy vstoupit nesměli a loučili se s dětmi u dveří.

„Nastoupila jen asi polovina z celkového počtu dětí, ve třídách jsou po deseti až patnácti. Budeme se zdržovat po skupinkách jen v areálu budovy a na zahradě, na společné vycházky chodit nebudeme. Zpestřením bude alespoň návštěva klauna na Den dětí,“ přiblížila ředitelka MŠ Lešetínská Zdeňka Studená.

Předškoláci se prý na návrat do známého prostředí těšili. „Většina rodičů nám řekla, že se už dětem stýskalo po kamarádech,“ prozradila.

Běžný provoz začal v pondělí také v Mateřské škole U Tenisu, která byla jako jediná po celou dobu nouzového stavu otevřená. Navštěvovaly ji totiž děti zaměstnanců nemocnice, vojáků či hasičů.

„Školka v tomto režimu ukončila provoz v pátek 15. května a hned v sobotu provedla dezinfekci veškerých prostor ozónem jednotka z Přáslavic, kterou zajistil kraj,“ popsala ředitelka Michaela Gálíčková.

Mateřinku v době nouzového stavu navštěvovalo dvanáct až čtrnáct dětí - předškolního, ale i školního věku. Využívaly ji nejen děti z Přerova, ale i z okolních měst.

„Zajistit veškerá hygienická opatření pro nás i z toho důvodu nebylo ničím novým. Děti roušky mít nemusejí, paní učitelky je mají - ale jen při kontaktu s rodiči. Během dne využíváme školní zahradu, kterou jsme rozdělili na dvě zóny, aby děti nepřišly do vzájemného kontaktu. U vstupu je dezinfekce, provozní ve větší míře dezinfikují kliky, zábradlí, madla a prostory, kde se děti zdržují,“ vylíčila.

Přísná opatření platí i při vydávání jídla - zaměstnanci dětem připraví svačinu nebo oběd na stůl, a ten pak uklidí a vydezinfikují. Podle ní nastoupila do školky necelá polovina dětí - 41 z celkového počtu 96.

„Během nouzového stavu se konaly i zápisy, které jsme ukončili v sobotu. Rodiče nám většinou vhazovali přihlášky do schránky, výjimečně je doručili přes datovou schránku,“ dodala Michaela Gálíčková s tím, že zápisy školka vyhodnotí do konce května.