Podle radních byl projekt úspěšný a nic nebrání tomu, aby se znovu zopakoval.

Přestože budou mít rozhodující slovo zastupitelé, kteří vzejdou z komunálních voleb, odbor sociálních věcí a školství magistrátu tento záměr doporučí.

Školáci měli původně nárok na jedenáctidenní ozdravné pobyty, štědře dotované státem. Město se totiž zařadilo na seznam lokalit se znečištěným ovzduším.

Přerovu se ale nakonec nepodařilo splnit jednu ze základních podmínek pro získání státní dotace – zajištění čtyř hodin environmentál¬ní výuky – a celý projekt kvůli tomu zkrachoval.

Radní se proto rozhodli, že na pobyty dětí v přírodě přispěje město.

Školáci ze druhých až pátých tříd vyrazili na jaře na pětidenní pobyt s tím, že místo rekreace vybrali samotní ředitelé.

Město přispělo na jednoho žáka částkou přes tisíc korun a školu v přírodě si tak mohly dovolit i děti ze sociálně slabých rodin.

„Byla to úspěšná akce a odbor sociálních věcí a školství si bude i do rozpočtu města na rok 2015 nárokovat částku, kterou jsme zaplatili v letošním roce," uvedl náměstek přerovského primátora Dušan Hluzín (TOP 09).

Přispívají pojišťovny i Meopta

Na podobné ozdravné programy podle něj přispívají jak některé zdravotní pojišťovny, tak i zaměstnavatelé firem – například Meopta – v rámci bonusů.

„Podařilo se nám vyvézt téměř 1 400 dětí z Přerova do přírody a mezi nimi bylo i přes padesát dětí ze sociálně slabých rodin, které by si to jinak nemohly dovolit. Pokud budou pro příští zastupitelé, tak pojedou děti i v příštím roce, a mohla by se z toho do budoucna stát slušná tradice," shrnul.

Pětidenní pobyt v přírodě stál jen minimální finanční náklady například matku devítileté školačky Ivetu J. z Přerova. Výraznou část peněz za pobyt jí totiž uhradila Všeobecná zdravotní pojišťovna.

„V dnešní době je každá ušetřená koruna dobrá, takže jsme to jedině ocenili. Dcera byla týden na čerstvém vzduchu s kamarády, takže bychom to v příštím roce určitě uvítali," řekla.