Dát si horký čaj nebo polévku sem pravidelně přichází pětadvacet bezdomovců a v mrazivých dnech jich dokonce požádalo o dočasný azyl padesát osm.

Město začne v pondělí rozdávat potřebným také iglú - nouzový sezonní přístřešek.

„Spousta lidí k nám přichází bez dokladů a jakýchkoliv finančních prostředků. Řešíme s nimi tedy nejen sociální výpomoc, ale doprovázíme je i na úřady a pomáháme s vyřízením občanského průkazu,“ přiblížila vedoucí centra Lorenc Adéla Trumberová.

Bezdomovci se zdravotními problémy a senioři, kteří skončili na ulici, mohou v centru klidně pobýt celý den.

„Otevřeno máme denně od 8 do 16 hodin, v sobotu pak od 9 do 12 hodin. K dispozici je sociální šatník, ale i potravinová pomoc. Díky daru společnosti Tesco vaříme klientům každý den polévky. Protože jsme dostali pračku a sušičku, můžeme jim vyprat i oblečení. Ve středisku osobní hygieny se umyjí a vysprchují,“ dodala.

Že zůstanou zcela bez pomoci, se nemusejí bát lidé bez přístřeší ani na Štědrý den. Pracovníci nízkoprahového centra charity pro ně dokonce připraví i typické sváteční menu - řízek s bramborovým salátem.

„Je to díky pomoci dvou přerovských jídelen - Kunovský a Žerotín, které nám na Štědrý den řízky dodají,“ podotkla Adéla Trumberová. Na Štědrý den bude v centru otevřeno ve dvou časech tak, aby se dostalo na všechny zájemce.

Město chce do budoucna služby nízkoprahového centra ještě rozšířit a zvažuje i zřízení noclehárny. Nebude to ale hned.

Zájemci dostanou iglú

Aby bezdomovci zvládli letošní zimu, začne magistrát zájemcům už od příštího týdne rozdávat nouzové sezonní přístřešky - iglú. Jedná se o malý tunel z polyetylenové pěny a hliníkové fólie, který je nehořlavý a skládací. Obydlí se vyhřívá lidským teplem a teplota uvnitř je až o 18 stupňů Celsia vyšší oproti venkovní.

Přerov jich pořídil dvacet, ale v první fázi je dostanou pouze ti, kteří o ně projevili zájem.

„Tento týden jsme podepsali smlouvu mezi vypůjčitelem a půjčitelem a v pondělí by pro ně mělo dorazit prvních dvanáct zájemců do centra Lorenc,“ nastínil náměstek přerovského primátora Petr Kouba (ODS), který má na starosti sociální oblast a školství.

„Vydávání přístřešků bude technicky náročné, a někteří klienti budou mít problém přenést iglú do lokalit za městem, které si vyberou, a kde už nocovali v minulosti. Navštívil jsem místa, kde obvykle přespávají a musím říci, že je to hodně neutěšené,“ poznamenal Petr Kouba s tím, že iglú budou bezdomovcům vydávat pracovníci sociálního odboru magistrátu.