Přestože nyní účinnost legislativy pozastavilo ministerstvo vnitra, Přerov svůj boj nevzdává. Posouzením vyhlášky se bude zabývat Ústavní soud.

Obecně závazná vyhláška o stanovení některých povinností při přepravě sypkých a obdobných materiálů na území města začala platit v Přerově v roce 2011.

Smyslem bylo zabránit řidičům nákladních aut převážet sypký materiál bez plachty. Konkrétně – cihly, stavební suť, hlínu nebo písek.

Na šoféry, kteří se tímto nařízením neřídí, čekají sankce. Pokud převáží náklad bez plachty fyzická osoba, může dostat pokutu až do výše 30 tisíc korun. Podnikatelský subjekt uhradí ve správním řízení ještě více – a to až 200 tisíc.

Podle lidí z odboru životního prostředí přerovského magistrátu se chování řidičů od zavedení vyhlášky výrazně změnilo k lepšímu.

„Není to samozřejmě stoprocentní, ale nejméně padesát procent šoférů, projíždějících Přerovem, naši vyhlášku respektuje," shrnul šéf odboru Pavel Juliš s tím, že prašnost v Přerově představuje vážný problém.

„Zejména na frekventovaných křižovatkách v Husově ulici nebo na Velkých Novosadech dochází ke zviřování prachu, nejvíce v létě, kdy je sucho," zmínil.

Pro ovzduší v Přerově představuje každé nákladní auto, projíždějící městem bez plachty, zátěž. Kvůli chybějícímu napojení na dálnici D1 proudí totiž centrem města denně tisíce nákladních aut.

„Ministerstvo má za to, že je tato problematika upravena zákonem o pozemních komunikacích, který ukládá povinnost odstranit znečištění. Naše vyhláška má ale preventivní charakter, protože se snaží zamezit vzniku prašnosti a znečištění," doplnil Pavel Juliš.

Obecně závazná vyhláška města byla rozhodnutím ministerstva vnitra pozastavena.

„Proti některým našim rozhodnutím byla podána odvolání. Rozhodoval o nich Krajský úřad, který nám dal za pravdu a potvrdil je," líčí mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.

Náprava zjednána nebude

Rozhodnutí kraje a města ale napadli někteří provozovatelé, kteří byli postiženi sankcemi. Ti podali žalobu ke Krajskému soudu v Ostravě.

„Soud jim dal za pravdu a zrušil rozhodnutí kraje i města. Kraj dal tedy podnět na ministerstvo vnitra k šetření pro možný rozpor se zákonem, protože ministerstvo v roce 2010 konstatovalo, že je naše vyhláška v souladu se zákonem," upřesnila.

Doručením rozhodnutí ministerstva vnitra, ke kterému došlo 18. prosince 2014, byla účinnost obecně závazné vyhlášky pozastavena a stanovena lhůta ke zjednání nápravy v délce patnácti dní od doručení. Rozhodnutí bylo po dobu patnácti dní vyvěšeno na úřední desce.

„Protože městské zastupitelstvo už v září loňského roku vyjádřilo vůli vyhlášku nerušit, náprava zjednána nebude. Tuto informaci jsme počátkem ledna zaslali na ministerstvo vnitra. Posouzením zákonnosti vyhlášky se tedy bude zabývat Ústavní soud," uzavřela mluvčí Lenka Chalupová.