Na programu zasedání tento týden v pondělí se řešily jen dva zásadní body - schvalovala se nadlimitní veřejná zakázka na rekonstrukci budovy bývalého Emosu na náměstí a řešilo se navýšení příspěvku „na hlavu“ pro místní části, které nakonec neprošlo. Mimořádné jednání zastupitelstva se uskuteční ve čtvrtek 26. října v 8 hodin.

Podle opozice je hlavním důvodem svolání mimořádné schůze fakt, že je frekvence zasedání na hraně své zákonnosti. Vadí jí navíc, že nebyly na posledním jednání zařazeny body, které prosazovala.

Místní část Přerova Dluhonice, kterou protne dálnice D1, se dočká dalších kompenzací. Finance půjdou do oprav chodníků, výměny veřejného osvětlení a nových parkovacích ploch. Foto:Magistrát města Přerova
Dluhonice, které protne D1, se dočkají oprav chodníků a výměny osvětlení

„Zasedání zastupitelstva se v Přerově koná sporadicky. Mezi jednotlivými jednáními bývá rozestup i devadesáti dní, což je na hraně zákona o obcích. Na posledním mimořádném zasedání navíc vedení města odmítlo jednat o bodech programu, které jsme za opozici navrhli. Nezodpovězena byla otázka dalšího osudu bývalého hotelu Strojař, ve kterém nedávno hořelo, vynechán byl i standardní bod Různé,“ vysvětlil zastupitel Jan Horký ze strany Společně pro Přerov.

Návrh svolat mimořádnou schůzi vzešel od všech čtyř opozičních stran - Piráti, Společně pro Přerov, SPD a Za prosperitu Přerova a jeho místních částí. Opozice se chce bavit nejen o osudu bývalého hotelu Strojař, ale zajímá ji také vleklý soudní spor společnosti Vodovody a kanalizace se společností Jana. Probrat chce i návrhy, náměty a připomínky občanů a jednotlivých zastupitelů.

„Pokud požádá o svolání mimořádného jednání třetina zastupitelů, podle zákona o obcích jsem povinen jej svolat,“ konstatoval přerovský primátor Petr Vrána (ANO), podle kterého chtěli radní otevřít téma Strojaře na prosincovém jednání.

Přerovská nemocnice otevírá novou kožní ambulanci.
Nemocnice v Přerově otevírá novou kožní ambulanci

Že je času málo a témat mnoho, o tom je přesvědčena i pirátská zastupitelka Lenka Jüngling.

„Za nás tuto iniciativu jednoznačně podporujeme. V zájmu transparentní správy města a rozhodování o veřejných záležitostech je potřeba na zastupitelstvu diskutovat o všech důležitých tématech, která se týkají občanů. To se na posledním mimořádném zastupitelstvu rozhodně nedělo,“ myslí si Lenka Jüngling.

Opozice doufá, že příště nebude muset k takovému kroku přistoupit a bude jí umožněna diskuse nad důležitými tématy.

Veřejnou zakázku nadlimitního charakteru na rekonstrukci zchátralé budovy na náměstí T. G. Masaryka 16 získala pražská společnost VCES. Rozhodli o tom na svém mimořádném jednání, které se konalo v pondělí 9. října v Městském domě, zastupitelé.
Zastupitelé Přerova schválili firmu, která opraví zchátralou budovu na náměstí

„Jsem rád, že svolání mimořádného zastupitelstva netrvalo příliš dlouho, ale jeho začátek v 8 hodin je trochu problematický,“ míní pirátský zastupitel Jaroslav Krejčí.

„Přerovské zastupitelstvo se v drtivé většině případů schází v odpoledních hodinách tak, aby se mohli k otázkám, které je zajímají, vyjádřit i občané,“ podotkl.