V rámci Dne prevence zeleného zákalu mohou lidé podstoupit bezplatné oční vyšetření v přerovské nemocnici, a to v pátek 27. března od 9 do 12 hodin na očním oddělení.

„Smyslem Dne prevence zeleného zákalu je šířit osvětu týkající se příznaků, prevence, metod diagnostiky i léčby zeleného zákalu, který v případě že není léčen, může snadno způsobit slepotu," vysvětlila primářka očního oddělení přerovské nemocnice MUDr. Monika Daňková.

Rizikovými skupinami pro vznik zeleného zákalu jsou osoby starší 65 let, a to zejména ženy, u kterých se glaukom vyskytuje nejčastěji. „Více jsou ohroženi také diabetici, lidé s nízkým krevním tlakem a ti, v jejichž rodině se zelený zákal vyskytl. Postihnout ale může kohokoliv," doplnila primářka s tím, že preventivní vyšetření glaukomu by měli i zdraví jedinci absolvovat alespoň jednou za tři roky.

Jedinečnou možnost bezplatného změření očního tlaku nabízí Nemocnice Přerov v rámci Dne prevence zeleného zákalu popáté, v loňském roce vyšetření podstoupilo na sedmdesát zájemců.