V prosinci by mělo být známo, zda a v jakém rozsahu se plánované omezování počtu akutních lůžek dotkne také Nemocnice Přerov.

Podle posledních informací se lůžkový fond ve společnosti Středomoravská nemocniční, která vlastní mimo přerovské nemocnice také prostějovskou a šternberskou, od příštího roku zmenší o přibližně dvaatřicet lůžek. Z těch by o osm mělo přijít zdravotní zařízení ve Šternberku.

„Smlouva s přerovskou nemocnicí by měla být podepsána do konce listopadu. Dolaďují se již jen detaily. Počítáme s tím, že pacientů se změny nedotknou," uvedla mluvčí Nemocnice Přerov Hana Szotkowská s tím, že se předpokládá, že na odděleních ubude maximálně po jednom lůžku.

Podobný názor má i náměstek ředitele pro léčebně preventivní péči přerovské nemocnice Štefan Repovský.

„Dotkne se nás to jen velmi kosmeticky. V jednání je stále více variant, takže momentálně nemůžu říct žádná čísla. Více budeme vědět po uzavření smlouvy," řekl.

Přerovská nemocnice zajišťuje péči pro lokalitu, kde žije přibližně 140 tisíc obyvatel. V současné době má k dispozici 390 lůžek. V posledních několika letech již snížila jejich počet na odděleních, kde nebyla akutně potřeba. Lůžkový provoz se změnila na ambulantní například na očním, kožním nebo ORL oddělení.

„Tato změna souvisela s vývojem medicíny a novými moderními trendy ve zdravotnictví," dodal dříve Štefan Repovský.

Nejvíce lůžek, devadesát, má přerovská nemocnice v Léčebně pro dlouhodobě nemocné, kde je vyžadována celodenní péče. Akutní lůžka má pak na interně, chirurgii, gynekologii, porodnici či na dětském oddělení.

Letos v listopadu nemocnice zahájila rozsáhlou rekonstrukci pětipatrového pavilonu operačních oborů, která má být dokončena v létě příštího roku. Úpravy za 76 milionů korun, při kterých se vybaví všechny pokoje klimatizací a sociálním zařízením, ocení hlavně pacienti lůžkového oddělení urologie, traumatologie, ortopedie a chirurgie. Budova se dočká také zateplení a nové fasády.