Za přerovskou nemocnici podala návrh v této věci společnost Středomoravská nemocniční, která provozuje také nemocniční zařízení v Prostějově a Šternberku. Ta v současné době stále jedná s pojišťovnami o takzvané balíčkové péči.

„Situaci nelze hodnotit tak, že by pojišťovny na zdravotnická zařízení vyvíjely nátlak ohledně rušení některých odborností či oddělení. Jednání stále probíhají a věříme, že už brzy nalezneme s pojišťovnami shodu," uvedla tisková mluvčí přerovské nemocnice Hanka Szotkowská.

Podle ní situace, kdy smlouvy nejsou v polovině roku uzavřeny, pacienty nijak neohrožuje. Aktuální smlouvy má totiž nemocnice platné až do konce letošního roku.

„Přerovská nemocnice má sepsaný návrh na určité změny lůžkového fondu, ale jednání jsou stále otevřená. Naším cílem bude, aby se počet lůžek neměnil, protože u nás probíhala jejich podstatná redukce již od roku 2007," řekl lékařský ředitel společnosti Středomoravská nemocniční Jiří Ševčík.

Přerovská nemocnice zajišťuje péči pro oblast, kde žije zhruba 140 tisíc obyvatel. Lůžka během posledních let zmizela na odděleních, kde již nebyla akutně potřeba.

„Na některých došlo ke změně z lůžkového na ambulantní provoz. Týkalo se to především očního, kožního nebo ORL oddělení, kde bylo zrušení lůžek ovlivněno vývojem medicíny v souladu s moderními ambulantními trendy," dodal.

Nemocnice v Přerově má v současnosti 390 postelí. Velikostí srovnatelná nemocnice ve Frýdku-Místku, která je ve spádové oblasti pro 160 tisíc lidí, má dohromady 439 lůžek.

Největší lůžkovou část má přerovská nemocnice v Léčebně pro dlouhodobě nemocné, kde je celkem 90 lůžek s celodenní péčí. Akutní lůžka jsou pak na interně, chirurgii, gynekologii, porodnici či na dětském oddělení.

„Máme zde 26 standardních, 3 intenzivní a 25 novorozeneckých lůžek. Všechna bývají využívána," uvedl primář dětského a novorozenecké oddělení Milan Blaštík.

Přerovská ortopedie, která provádí až tři tisíce operací ročně, se snaží už řadu let získat pro své pacienty rehabilitační lůžka. Ta mají například v nemocnicích v Prostějově nebo v Olomouci.

„Jejich pořízení je zatím jen úvaha, ale vzhledem k počtu zákroků a podaných výkonů bychom je využili. Vše ale záleží na jednání s pojišťovnami," podotkl náměstek lékařského ředitele Štefan Repovský.

Na podzim začně oprava urologie i ortopedie

Nemocnice se v říjnu dočká nové lůžkové části na interně, kde se od května kompletně přestavují dvě patra.

„Bude dokončena zhruba na začátku října a investice na ni přijde na 36 milionů korun. Oprava tohoto oddělení probíhá bez jakéhokoliv omezení provozu, tudíž pacientům žádné komplikace nepřináší s výjimkou zvýšené hlučnosti během stavebních prací," uvedla mluvčí nemocnice Hanka Szotkowská.

Během rekonstrukce se zmodernizuje prostor obou částí interního oddělení.

„Dojde k výměně oken na obou podlažích a také k novému prostorovému uspořádání všech místností. Každý pokoj teď bude mít své sociální zařízení. Pokoje budou vybaveny také novou vzduchotechnikou, chlazením a elektricky polohovatelnými lůžky," dodala.

Na podzim plánuje nemocnice další významnou opravu, a to urologického, ortopedického, chirurgického a traumatologického oddělení. V nich se nachází polovina z celkového akutního lůžkového fondu. Stavba potrvá osm měsíců a přijde na více než 60 milionů korun.

„Investice jsou hrazeny z reinvestičních finančních prostředků, tedy z peněz, které platí každoročně společnost Středomoravská nemocniční Olomouckému kraji za pronájem nemocnic," uzavřela mluvčí.