„Uhličité koupele příznivě působí při onemocněních srdce a cév,“ uvedla mluvčí přerovské nemocnice Hana Szotkowská. Při koupelích podle ní dochází k rozšíření cév, snížení krevního tlaku a celkovému zlepšení srdeční činnosti.Dále se koupele používají při onemocněních centrálního i periferního nervového systému, například při poruchách prokrvení mozku nebo u migrén.

„Suché uhličité koupele dlouhodobě zlepšují prokrvení organismu, dochází ke zlepšení výživy tkání, působí protizánětlivě a antiedematozně. Jsou proto velmi vhodné při léčbě pohybového aparátu,“ tvrdí vedoucí terapeutka z přerovské nemocnice Jana Studeníková s tím, že koupel zvyšuje a probouzí životní elán a vitalitu a navozuje tělesnou a duševní pohodu. Nová koupel se podle ní doporučuje i k prevenci a ošetření celulitidy, protože přispívá k prokrvení kůže, čímž se zlepšuje její pružnost a elasticita.

Pacient pri aplikaci procedury leží na polohovacím lehátku a celé tělo kromě hlavy má uzavřené ve speciálním vaku. Do něj se napouští předehřátý medicinální oxid uhličitý.

„Tím nám odpadá hydrostatické tlakové zatížení organismu při klasické vodní koupeli. Pacient vnímá pouze příjemný pocit tepla,“ dodala Studeníková.

Jedinými kontradikcemi, které uhličitou koupel vylučují, jsou horečnaté stavy, jakákoli akutní onemocnění, onkologická onemocnění a klaustrofobie. Opatrní by podle Szotkowské měli být i lidé se sklony k nízkému tlaku a lidé trpící epilepsií. (han)