„Inkubátor je schopen zajistit stabilní teplotu dítěte, můžeme mu nastavit optimální vlhkost prostředí a s jeho pomocí lze provést i terapii kyslíkem,“ popsal Jaroslav Bouchal, primář dětského a novorozeneckého oddělení přerovské nemocnice.

Přístroj je určen k ošetřování novorozenců, včetně nedonošených dětí s nízkou porodní hmotností.

Ovládání veškerých funkcí je na viditelném panelu a všechny důležité parametry inkubátoru jsou hlídány pomocí alarmů, což minimalizuje riziko vzniku vážných obtíží. Funkce alarmů je zabezpečena i při výpadku elektrické sítě.

„Poslouží všem dětem, u kterých se objeví poporodní problémy. Může jít o potíže s dýcháním, děti předčasně narozené, s nízkou porodní váhou, ale také novorozeneckou infekcí nebo prodlouženou poporodní adaptací,“ vyjmenoval primář.

Délka péče o novorozence v inkubátoru je podle něj individuální. Faktorů ovlivňujících dobu pobytu v něm je totiž celá řada. Ročně využije inkubátory v přerovské nemocnici zhruba pět desítek z celkových osmi stovek narozených dětí.

Inkubátory nejsou jedinou novinkou, která novorozencům v přerovské porodnici slouží. Zdravotníci nedávno získali také vyhřívané lůžko Panda s integrovaným monitorem a resuscitátorem.

„Tyto přístroje na oddělení jednoznačně vítáme. Pět až deset procent dětí vyžaduje po narození určitou míru pomoci a jedno procento dokonce resuscitaci. Vyhřívané lůžko umí dítěti zajistit ideální tepelný komfort, kontinuálně jej monitoruje a v případě potřeby pomocí integrovaného resuscitátoru ulehčí případnou resuscitaci a zabrání možnému poškození zdraví, což je benefit, který nelze vyvážit penězi,“ uzavřel Jaroslav Bouchal.