Cestující si nebudou moci koupit ani u pokladny jízdenky a omezeny budou i další služby na vlakovém nádraží.

České dráhy už dopředu připravují cestující na to, že je čekají potíže.

„Ve čtvrtek 16. června, a to v době od 0:00 hodin do půlnoci vlaky vůbec nevyjedou. V současné době se konkretizují opatření na dálkové spoje, které projíždějí Přerovem, více ale budeme vědět v úterý,“ uvedla regionální mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

Podle ní by se ale nemělo stát, že například cestující z mezinárodního rychlíku Chopin uvíznou v železniční stanici Přerov.

„Stávka začne přesně o půlnoci, takže tento spoj sem do té doby vůbec nedorazí,“ řekla.

Nádraží se ve čtvrtek vyhněte

Lidé by se prý ale měli ve vlastním zájmu nádraží v den stávky vyhnout, fungovat totiž nebude ani prodej jízdenek a omezeny budou i další služby.

„Pokladní u přepážky budou cestujícím vysvětlovat, aby si rezervovali lístky až na příští den. Pro lidi bude lepší, když zvolí jiný druh dopravy, čtyřiadvaceti­hodinová stávka bude nepříjemná jak pro cestující, tak i dopravce,“ míní Šubová.

Odboráři vysvětlují svůj nekompromisní postoj k vládním reformám tím, že na ně občané doplácejí.

„Reforma je jedna velká loupež a ožebračuje spodních devadesát pět procent obyvatelstva,“ shrnul třeba předseda přerovské odborové organizace železničářů Jan Wellart.

Přestože železničáři vstoupili do stávky nejrazantněji, pasažéry prý na způsob protestu již dopředu upozornili.

„Na dveřích a vstupech do budovy nádraží jsou umístěny letáky, které občany na stávku upozorňují. Informativní letáky byly vyvěšeny i za okénkem pokladny a rozdávaly se ve vagonech,“ přiblížil odborář.

Společnost SAD Trnava, která v Přerově zajišťuje městskou hromadnou dopravu, se ke stávce sice připojí, ale pouze symbolicky.

„Měli jsme jednání s řidiči a autobusy normálně pojedou. Naši zaměstnanci se ke stávce připojí jen vyvěšením letáků v autobusech, lidé se tedy nemusejí obávat, že se nedostanou včas do práce,“ ujistil vedoucí přerovského střediska SAD Trnava Tomáš Brada.

Přepravce ve městě zajišťuje provoz osmi linek.

Veolia by na Přerovsku jezdit měla

Podobný postoj zaujala i společnost Veolia Transport Morava, která má na starosti příměstskou dopravu.

„Okresy Olomouc a Přerov by protestem neměly být zasaženy. Podle ředitele společnosti Veolia Transport Morava Jiřího Šrajera se některé odborové svazy v jeho firmě ke stávce přidají pouze symbolicky. Ve zbývajících okresech nelze vyloučit, že se část zaměstnanců ke stávce připojí, nicméně Veolia by měla značnou část hromadné autobusové dopravy zvládnout,“ informoval již dříve mluvčí kraje Ivo Heger.

Odborářská stávka měla původně začít v pondělí 13. června ve tři hodiny ráno a trvat do 16 hodin odpoledne. Původně ohlášený protest ale Městský soud v Praze předběžným opatřením zrušil, poté co se na něj obrátilo ministerstvo financí.

Odbory chtějí protestovat proti návrhu zdravotnické, důchodové i daňové reformy. Žádají po vládě, aby reformní zákony stáhla a přepracovala je.

Do čtvrteční stávky by se podle ČTK mohly zapojit i odbory z dalších oborů, nejen z dopravy. Podpora akce by podle nich nemusela být jen symbolická, ale lidé ve školách či podnicích by mohli přerušit práci.