Aktuální znečištění
v Přerově
měřící stanice ČHMI 

Mezi osmou a devátou hodinou ráno dosáhla hodinová koncentrace polétavého prachu v ovzduší hodnoty 106 mikrogramů na metr krychlový, což znamená více než dvojnásobné překročení povoleného čtyřiadvaceti­hodinového limitu.

„Zhoršené podmínky vydrží podle Českého hydrometeorolo­gického ústavu zřejmě i dnes, během soboty by ale mohlo dojít k nápravě. Vývoj situace je ale zatím těžké odhadnout," uvedl Jaroslav Čagánek z odboru Stavebního úřadu a životního prostředí přerovského magistrátu s tím, že město už občany o zhoršené kvalitě ovzduší informovalo.

Ať už prostřednictvím mluvících sirén, tak e-maily, které se vždy zasílají školám, ale i dalším zařízením sociálních služeb.

Přerované, kteří jsou zapojeni do systému varování obyvatel, obdrželi také sms. Údaje o aktuální smogové situaci jsou i na dvou světelných tabulích – v ulici Velká Dlážka a u nádraží.

Vedení přerovské radnice už rozhodlo o tom, že budou moci cestující využívat městskou autobusovou dopravu zdarma – a to až do odvolání.

„Toto opatření bude platit až do doby, dokud ve městě potrvá smogová situace, zřejmě tedy i přes víkend. V současné době není příliš příznivá prognóza v tom smyslu, že by mělo na Střední Moravě dojít ke snížení koncentrací prachu v ovzduší," uzavřel náměstek přerovského primátora Pavel Košutek (ANO).