Na stůl Nejvyššího státního zastupitelství putoval případ letos v září, a to poté, co na začátku srpna stíhání již podruhé po sobě zastavila žalobkyně olomoucké pobočky Krajského státního zastupitelství v Ostravě Marie Kodytková. Ta ale bude muset zřejmě svůj právní názor přehodnotit.

„Nejvyšší státní zástupce zrušil 30. října rozhodnutí Krajského státního zastupitelství v Ostravě, pobočka Olomouc, o zastavení stíhání šesti obviněných v souvislosti se zadáváním veřejných zakázek v Přerově," upřesnila mluvčí MSZ Helena Markusová.

Důvodem je podle ní fakt, že dosud nebyly shromážděny všechny důkazy, přicházející v úvahu. „Dosud shromážděné důkazy nebyly hodnoceny v souladu se zákonem. V dalším řízení je tak dozorová státní zástupkyně olomoucké pobočky Krajského státního zastupitelství v Ostravě vázána podle zákona právním názorem Nejvyššího státního zastupitelství," shrnula mluvčí.

NSZ se prý nechce k dalším podrobnostem případu detailně vyjadřovat, protože se jedná stále o živou věc. „Postup bude nyní takový, že se případ znovu vrací krajské žalobkyni, a ta by se měla snažit shromáždit všechny důkazy a vyhodnotit je v souladu se zákonem," podotkla dále mluvčí. Olomoucká žalobkyně Marie Kodytková nechtěla rozhodnutí NSZ nijak komentovat.

Jak celá kauza postupovala?

Podezření z ovlivňování zakázek na radnici v Přerově se prošetřuje už déle než rok. Protikorupční policie původně obvinila jedenáct bývalých přerovských radních a dva úředníky magistrátu ze zneužití pravomoci úřední osoby a sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky, veřejné soutěži a dražbě.

Důvodem opletaček s policií byly dvě stavby – Domova pro seniory a zimního stadionu. Detektivové protikorupčního útvaru ve svém usnesení o zahájení stíhání uvedli, že mělo u obou z nich dojít k výraznému navýšení víceprací, jejichž objem překročil dvacetiprocen¬tní li­mit.

Podle policistů také někteří radní udržovali nadstandardní vztahy s dodavatelskou firmou a v obvinění se policie mimo jiné zaměřuje i na vazby politiků s touto firmou. Vyšetřovatelé tvrdí, že měla stavět primátorovi bazén.

Názor na to, zda se radní dopustili trestného činu, se mezi žalobci různil. Původně vyšetřovatelé stíhali třináct osob, pro sedm z nich už ale kauza před časem skončila.

Protikorupční policie uzavřela letos šetření s návrhem na podání obžaloby pro šestici osob, mimo jiné i přerovského primátora Jiřího Lajtocha. Žalobkyně Marie Kodytková ale stíhání již podruhé po sobě zastavila.

Věc se tak ocitla opět na Nejvyšším státním zastupitelství.

Kromě primátora Přerova a senátora Jiřího Lajtocha (ČSSD) zůstávají nadále stíháni jeho náměstek Josef Kulíšek (ODS), radní Václav Zatloukal (ČSSD) a Jaroslav Čermák (ODS) a dva úředníci z odboru rozvoje města Pavel Gala a Jiří Raba.

Jiří Lajtoch: Nic špatného jsme neudělali

Primátor Jiří Lajtoch si podle svých slov není vědom toho, že by se dopustil něčeho nezákonného.

„Obvinění je nesmyslné a právně špatné a já věřím, že to jednoho dne skončí. Nejsme si vědomi pochybení, nic špatného jsme neudělali a vše bylo v souladu se zákonem," řekl primátor s tím, že celá vleklá kauza negativně ovlivňuje dění ve městě i jeho život.

„Opozice, která chce rozbít koalici, bude chtít této situace určitě využít," konstatoval. Opoziční strana Společně pro Přerov totiž zorganizovala petici za odvolání primátora, pod kterou se už sešlo na 1 500 podpisů obyvatel města.