Obžalováni ze zločinu sjednávání výhody při zadávání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a zneužití pravomoci úřední osoby byli spolu s ním i tři bývalí radní a dva úředníci magistrátu. Od soudu odcházeli loni na podzim s podmíněnými tresty.

Krajský soud v Olomouci poté, co všichni aktéři kauzy a spolu s nimi i státní zástupce podali proti rozsudku odvolání, verdikt zrušil. Případ se tak znovu vrací k soudu nižší instance.

„Zatím studuji usnesení a předpokládám, že bude nařízeno hlavní líčení v měsíci září. Přesný termín ale ještě nebyl stanoven," uvedl olomoucký soudce Petr Sušil, který má případ na starosti.

Žádné nové důkazy

Ten předpokládá, že by nemělo hlavní líčení trvat více dní.

„Nejsou navrženy žádné nové důkazy, ani předvoláni noví svědci, takže věřím, že bude tentokrát stačit pouze jeden den," odhaduje.

Krajský soud případ projednával v neveřejném zasedání počátkem června. Jedním z důvodů vrácení kauzy zpět na stůl soudu prvního stupně mohla být i novela zákona o veřejných zakázkách, která začala platit v březnu.

Podle původního zákona nesměl rozsah víceprací překročit dvacet procent ceny původní veřejné zakázky. Novela ale tento limit zvýšila ze dvaceti na třicet procent. A právě tato skutečnost může být nyní trumfem v rukou obhájců, kteří bývalé přerovské politiky a úředníky magistrátu zastupují. Pokud by soud přihlédl ke změně zákona, byla by to pro obžalované výhoda. Všichni z nich koneckonců tvrdí, že jsou nevinní a ničeho nezákonného se nedopustili.

Pozadí kauzy

Detektivové z protikorupčního útvaru policie začali před čtyřmi lety stíhat bývalé vrcholné představitele přerovské radnice kvůli dvěma údajně předraženým městským zakázkám – na stavbu domova pro seniory a rekonstrukci zimního stadionu.

U obou z nich totiž došlo k výraznému navýšení víceprací, jejichž objem překročil zákonem stanovený dvacetiprocentní limit. Například u Domova pro seniory se náklady navýšily o 30 milionů na téměř 170 milionů korun.

Radní měli navíc udržovat nadstandardní vztahy s dodavatelskou společností Přerovská stavební. Bývalému primátorovi města Jiřímu Lajtochovi tato firma stavěla bazén, radní Václav Zatloukal (ČSSD) měl zase přijímat majetkový prospěch ve formě prací na stavbě svého domu.

Exprimátorovi a někdejšímu senátorovi Jiřímu Lajtochovi uložil loni na podzim Okresní soud v Olomouci stejně jako jeho bývalému náměstkovi Josefu Kulíškovi a radnímu Jaroslavu Čermákovi (oba ODS) podmínečný trest 2,5 roku s odkladem výkonu trestu na 4,5 roku.

Nejtvrdší trest dostal bývalý radní Václav Zatloukal – tři roky s podmínečným odkladem na pět let. Kromě toho měl zaplatit částku 200 tisíc korun. Soudce to vysvětloval tím, že ze svého jednání získal značný majetkový prospěch. Šéf odboru rozvoje Pavel Gala a Jiří Raba z oddělení investic vyvázli se dvouletým podmíněným trestem s odkladem na čtyři roky.