V kauze, kterou začal šetřit protikorupční útvar policie před více než třemi lety, jde o starší zakázky na dvě stavby – domov pro seniory a rekonstrukci zimního stadionu. U obou z nich došlo k výraznému navýšení víceprací, jejichž objem překročil zákonem stanovený dvacetiprocentní limit.

V případě stavby domova pro seniory došlo k navýšení investice o zhruba 30 milionů na téměř 170 milionů korun. Obžaloba ale upozorňuje i na nadstandardní vztahy, které udržovali radní s dodavatelskou společností Přerovská stavební.

Například primátorovi města Jiřímu Lajtochovi (ČSSD) měla tato firma postavit na zahradě bazén, radní Václav Zatloukal (ČSSD) měl zase přijímat od téhož zhotovitele majetkový prospěch ve formě stavebních prací, souvisejících s výstavbou rodinného domu.

V obchodním vztahu se společností byl i radní Jaroslav Čermák (ODS), jehož firma zajišťovala ostrahu staveniště domova pro seniory. První náměstek primátora Josef Kulíšek (ODS) měl zase udržovat dlouholeté osobní neformální vztahy se zástupci soutěžitele. Mezi obžalovanými jsou i dva úředníci z odboru rozvoje magistrátu Pavel Gala a Jiří Raba.

Šest jednacích dní

Soudce naplánoval hlavní líčení na šest jednacích dní a v první fázi hodlá vyslechnout všechny obžalované.

„U soudu budu vypovídat hned první den, tedy v úterý 4. října," potvrdil přerovský primátor Jiří Lajtoch.

Líčení potrvá od úterý 4. do čtvrtka 6. listopadu a pokračovat bude následující týden – od úterý 11. do čtvrtka 13. listopadu. Spis je obsáhlý a má přes pět tisíc stran.

„Začneme v osm hodin ráno a líčení potrvá celý den až do odpoledních hodin. Nejprve vyslechneme všechny obžalované, a poté přijdou na řadu svědci, kterých je celkem pětadvacet. Šestý den můžou být předneseny závěrečné návrhy," nastínil Petr Sušil, soudce Okresního soudu v Olomouci, který má tento případ na starosti. Mezi svědky mají vypovídat pracovníci magistrátu, komunální politici, ale třeba i manželka primátora Jiřího Lajtocha.

Proměna radnice

Údajná korupční kauza zamíchala v Přerově politickými kartami. Přestože se vrcholní představitelé města v souvislosti s touto aférou nevzdali svých funkcí, v letošních komunálních volbách už nekandidovali.

Opoziční koalice Společně pro Přerov, která na předražené zakázky na radnici dlouhodobě upozorňovala, v komunálních volbách uspěla a získala druhý nejvyšší počet křesel v zastupitelstvu.

„První ustavující schůze zastupitelů, která se uskuteční 10. listopadu, se zúčastním a budu ji řídit až do volby nového primátora," řekl Jiří Lajtoch, který předá primátorský post svému oponentovi Vladimíru Puchalskému.

Průběh hlavního líčení můžete sledovat on-line v úterý 4. listopadu od 8.30 hodin  u nás na webu.