„Všechno šlo nahoru - laky, gely, odlakovače, buničina, ale hlavně rukavice a dezinfekce. Podražily i krémy, které používáme. Pokud zdražím, tak jen o deset procent. Spíše se ale uskromním a nechám ceny na té úrovni, na jaké jsou, aby mi zákaznice neodešly,“ říká Ilona Zálešáková, majitelka nehtového studia v Blahoslavově ulici v Přerově.

Ta už podle svých slov přišla o dvě zákaznice.

„Odešly kvůli cenám energií, protože byly u Bohemia Energy. Řekly mi, že už nebudou chodit na kosmetiku ani na nehty - a na vlasy jen jednou za půl roku. Investice do vzhledu a úpravy zevnějšku bude pro mnohé ženy asi tím prvním, co omezí,“ soudí.

Autobus přerovské MHD. Ilustrační foto
V Přerově zdraží kino i bazén. Jak to bude s MHD a svozem odpadu

Protože nehtové studio přišlo o zákaznice i v době lockdownu, je perspektiva pro příští rok neradostná.

„Moje kolegyně skončila už v červnu a raději se nechala zaměstnat, aby měla nějakou jistotu. Nehtové studio tedy provozuji sama. Co bude dál, je těžké odhadovat,“ posteskla si.

Další vývoj cen si netroufá odhadovat majitelka kadeřnictví v Kratochvílově ulici Daniela Kořínková.

„U Bohemia Energy jsme naštěstí nic neměli, takže problémy v tomto směru nemáme. V příštím roce si ale stejně jako všichni ostatní za energie připlatíme. Podle obchodní zástupkyně firmy, která nám dodává vlasovou kosmetiku, by mělo dojít ke zdražení materiálu až příští rok v březnu. Zatím tedy nemám v plánu zvyšovat ceny, ale může se to změnit, až uvidím konkrétní čísla,“ popsala.

Majitel domu, ve kterém je provozovna kadeřnictví, zatím o zvýšení nájemného nemluví.

„Výše nájemného je přiměřená tomu, že jsme v centru města. Doufám, že se nějak lidsky domluvíme,“ řekla.

Kadeřnictví už pocítilo mírný úbytek klientů.

„Teď panuje napětí a všichni čekají, jak se bude situace dál vyvíjet, takže jsou lidé opatrní. Před vánočními svátky ale většinou zákaznice chtějí mít vlasy v pořádku, takže věříme, že se situace zase zlepší,“ doufá.

Z příštího roku má obavy také provozovatelka kadeřnictví na Žerotínově náměstí v Přerově Jana Žáčková.

„Asi o deset korun podražily šampony, barvy na vlasy půjdou také nahoru. Pokud ještě zdraží energie, tak opravdu nevím. Je mi líto zákaznic a jsem zvědavá, jak to všichni ustojíme,“ uzavřela.