„Lidé tady si toho cení a někdy jsme svědky zajímavých situací. Jeden pán chtěl třeba dát kolegovi v restauraci stravenky jen za to, že jsme přijeli pomoci až ze vzdáleného Přerova," popsal zástupce velitele Sboru dobrovolných hasičů Petr Štěpánek.

Do Prahy odjela devítičlenná skupina, vybavená speciálním velkokapacitním čerpadlem, v pátek po poledni.

„Začali jsme hned večer. Naši jednotku jsme rozdělili na dvě části a střídáme se po směnách s profesionálními hasiči z Prahy tak, aby si mohl každý chvilku odpočinout. Mezi dobrovolnými jednotkami jsme co do technického vybavení spíše výjimka, velkých čerpadel je nedostatek," dodal.

Zásah samotný prý ale nepovažuje za nic mimořádného.

„Pro nás je to klasická akce při povodních, je jedno, jestli je to v Čechách nebo na Moravě. Styl práce je stejný," poznamenal.

Hasiči pomáhali odstraňovat následky katastrofy při povodních v roce 2010 v Přerově a okolních obcích, ale i před šestnácti lety, kdy udeřila stoletá voda.

Po odčerpání lagun v pražské Chuchli jednotka zřejmě zamíří také do partnerského města Děčín. Druhá skupina osmi profesionálních hasičů z Olomouce a Prostějova, která je v Praze od pondělního rána, už ukončila práci v zoologické zahradě a čeká na nové místo určení.