Tématem letošního devátého ročníku folklorního festivalu byly jarní zvyky.

„Jaro se blíží ke konci, návštěvníkům jsme tedy zrekapitulovali tradiční zvyky. I proto jsme na páteční večer zvolili komponovaný pořad Pašije. Podle mě je to nejsilnější vyprávění, které jaro navíc otevírá," uvedl ředitel festivalu Lubor Maloň.

Mluvené slovo bylo na hradbách oživeno zpěvem přerovského sboru Add Gospel, se kterým Folklorní soubor Haná spolupracoval poprvé.

Organizátoři se snaží pokaždé přicházet s dalšími nápady.

„Máme sice osvědčené soubory, které jsme za devět let pozvali vícekrát, ale program se snažíme obměňovat a hledat i nové spolky," doplnil Maloň. Pozvání letos přijaly seskupení z Moravy a Slezska, ale také ze Slovenska.

Poprvé na festivalu vystoupil soubor Malé Zálesí z Luhačovic s dětmi od osmi do dvanácti let.

„Jezdíme hlavně po festivalech na Moravě, setkání s dalšími soubory jsou inspirující hlavně pro nás vedoucí. Vidíme, jak podobnou tematiku zpracovávají druzí. Děti zase uvidí další krojované vrstevníky. I když dnes je na kroje pravda trošku horko," přiblížila Alena Slámová, která s dětmi v Luhačovicích zkouší.

Sobotní atmosféru na Horním náměstí si pochvalovala. „Je tady hezké prostředí, jsme velice příjemně překvapení. Tady v Přerově už jde o charakter Hané," dodala Alena Slámová.

Festival si jako každoročně nenechala ujít Jolana Nyársová z Přerova.

„Pravidelně jezdím do Strážnice, tyto folklorní oslavy, tance, hudba a víno k tomu, to se mi strašně líbí," přiznala.

„Je mi líto, že lidé jsou líní přijít, a to jen proto, že slyší slovo folklorní hudba nebo dechovka. Při tom často neví, o co jde. Mám pocit, že lidé sou zatnutí, a to je škoda," dodala.