„Jedná se o největší takto cílenou akci za poslední léta a probíhá v součinnosti s krajskou policií, strážníky a hasiči, na místě jsou ale i zaměstnanci celní správy, kurátoři a pracovníci odboru sociálních dávek,“ uvedl těsně před spuštěním policejního zátahu šéf přerovského územního odboru Martin Lebduška.

Akce Tajfun se tajila do poslední chvíle a jednotky začaly vyrážet do terénu mezi šestou a sedmou hodinou večer. Mezi prvními místy, kam policisté zamířili, byla ubytovna Stavařov v ulici Velké Novosady.

„Zdravíčko, my jsme z Moravy,“

Nájemníci bytů v panelovém činžáku reagovali na přítomnost asi desítky strážců zákona překvapivě smířlivě. „Zdravíčko, my jsme z Moravy,“ snažil se odlehčit situaci jeden z obyvatel ubytovny. Sportovně bral „šťáru“ i jiný z místních, devětadvacetiletý František Repaň. „O nic nejde, jsme na to zvyklí. Pracujeme tady na teplárně jako zámečníci a doklady máme v pořádku, takže mi to nevadí,“ pokrčil rameny.

U Mirgy bylo rušno

Policisté vyrazili i do ubytovny Pavla Mirgy v Dluhonské ulici na periferii Přerova. Pro zdejší obyvatele byli ale nezvanými hosty. V zařízení žijí sociálně slabí občané – Romové, invalidé nebo bývalí trestanci, kteří se vrátili z vězení. Do provizorního ubytovacího střediska je přivedlo jedno společné slovo: chudoba. Zdejší obyvatelé se cítili kontrolou policistů nepříjemně dotčeni.

„Mám chuť to tady zavřít a poslat lidi pryč. Ať jdou žít na magistrát nebo na náměstí, ale tyhle kontroly mi už vadí,“ poznamenal ironicky provozovatel ubytovny Mirga.

Naštvaní nájemníci se v pyžamech a županech trousili po chodbách a předávali policistům občanské průkazy, nebo lístky s potvrzením, že občanku ztratili a vyřizují si novou. Z pokojů se nesla melodie večerníčku a následně i večerní zpráv. Do znělek vpadaly hlasitější výhrady obyvatel, které „přepadovka“ vytrhla od večeře a sledování televize.

„Já se zrovna dívám na fotbal, tak mě neotravujte. Nejsme tady žádní zločinci, abyste nás kontrolovali. A už vůbec nechápu, proč máte psa. Hledáte snad tady drogy?“ rozčiloval se jeden z Romů. Jeho sousedka naopak s kontrolou problém neměla a bez vyzvání ukazovala občanku.

„Nemám se za co stydět. A jsem pyšná i na to, kolik dětí v ní mám zapsáno. Jsem sedminásobná matka, i když teď už jen žiji se dvěmi nejmladšími dětmi,“ podotkla.

Policisté hned na místě podle jmen a rodných čísel obyvatele lustrovali. Sloužila jim k tomu speciální čtečka, která by jim okamžitě hlásila, kdyby byl dotyčný člověk v pátrání. „Já jsme se před třemi týdny vrátil z výkonu trestu, možná mě tam ještě máte. Ale teď jsem čistý,“ obhajoval se jeden z obyvatel.

"Lazaret" - vše v pořádku

Přízemní část ubytovny Pavla Mirgy připomíná spíše léčebnu dlouhodobě nemocných. Policisty tady vítá neumně, spíše školácky vyvedený nápis „Dům domácí péče“.

„Tady žijí těžce invalidní lidé. Vozíčkáři, mnozí jsou bez nohou. Celkem v mých dvou ubytovnách bydlí šedesát lidí a část z nich tvoří právě tito nemocní,“ upozorňoval Pavel Mirga. Policisté i tady provedli namátkovou kontrolu – a neshledali žádný problém.

„Jsme tady takový lazaret, ale doklady máme v pořádku a jsme řádně přihlášení,“ oznamovala ze svého kolečkového křesla důchodkyně, zatímco hledala doklady. Provozovatel ubytovny Pavel Mirga sice dával najevo, že je mu kontrola proti srsti, ale nakonec „prošel“. I když s jednou výhradou.

„Měl uzamčený únikový východ, což je chyba, protože ubytovací zařízení musí mít volný únik. Problém ale vysvětlil tím, že v průchozí místnosti má rodina, která se ze zařízení stěhuje, uschované osobní věci. Víme, že v minulosti měl tuto věc v pořádku, takže jsme mu prohřešek prominuli. Navíc ho na místě odstranil,“ konstatoval jeden z přítomných hasičů Jaroslav Symerský.

Nejvíce přestupků: na silnicích

Krajská policejní mluvčí Marta Vlachová, která byla na místě zásahu, vysvětlila, že rozsáhlá akce má tři části. „Jedná se o kontrolu ubytoven, ale také restauračních zařízení a motorových vozidel. Policisté pátrají po hledaných osobách, odcizených věcech, lidech, kteří se v republice zdržují nelegálně a pachatelích trestné činnosti,“ vyjmenovala. Na místě byla více než stovka strážců zákona.

„Provedli jsme kontrolu šesti ubytoven, v nichž žijí jak čeští občané, tak cizinci. Zjistili jsme dva případy porušení zákona o pobytu cizinců, a ty jsme na místě řešili blokovou pokutou. Šlo o to, že tito lidé nedodrželi svou povinnost zdravotního pojištění,“ upřesnila.

Policisté na ubytovnách zkontrolovali 182 osob, z toho 49 cizinců. Na místě byl i psovod, který měl zjistit, zda se v objektech nenacházejí omamné a psychotropní látky. Nic takového se ale nezjistilo.

Večerní zátah na řidiče se dotkl více než pěti stovek aut. Policisté se zaměřili na vozidla, která projížděla městem, společně s celníky. „Při kontrole jsme prověřovali doklady, ale i technický stav vozů a kolegové zjišťovali, zda věci, převážené v autě, nepocházejí z trestné činnosti,“ řekla. Současně s tím policisté zjišťovali, zda nejsou šoféři v databázi hledaných osob.

Pokuty? 20 tisíc

Řidiči se dopustili 32 přestupků. „Blokově jsme jich vyřešili 25 a uložili jsme pokuty v celkové výši 19, 2 tisíce korun. Sedm z nich jsme nahlásili. Mezi nejčastějšími byl nevyhovující technický stav – a to u šestnácti vozidel, sedm řidičů usedlo za volant pod vlivem alkoholu a u jednoho bylo zjištěno požití jiné návykové látky,“ podotkla Vlachová.

Ve spolupráci s hasiči, celníky a strážníky podnikli policisté také razii v hernách a barech. Během ní zjistili hasiči šest prohřešků na úseku požární ochrany. V policejní síti skončila jedna osoba v pátrání, strážníci ale naštěstí nezjistili mladistvého, který by byl pod vlivem alkoholu.

Zátahu byl přítomen i náměstek přerovského primátora Dušan Hluzín. (TOP 09). „ Akce nám naznačila, že je Přerov v podstatě klidné město. Nic nenasvědčovalo tomu, že by se tady děly nějaké hodně divoké věci,“ shrnul své pocity Hluzín.

Kontrola policistů se zaměřila i na to, zda u blikajících automatů nevysedávají lidé, kteří pobírají sociální dávky. „Ukázalo se, že situace v Přerově není tak tragická jako v jiných lokalitách,“ řekla vedoucí oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi přerovského magistrátu Marta Šintáková. Také ona se zátahu zúčastnila, aby se přesvědčila, že v hernách neuvidí „známé tváře“. „Celkem nám během policejní akce prošlo pod rukama 643 osob a není vyloučeno, že se obdobné akce uskuteční i v budoucnu,“ uzavřela mluvčí krajské policie Marta Vlachová.

PETRA POLÁKOVÁ – UVÍROVÁ

LENKA CHALUPOVÁ