Had cyklistů projede ulicemi Přerova ve čtvrtek 20. června. Akce začne o půl šesté večer na náměstí T. G. Masaryka, a než se peloton vydá na cestu, čeká účastníky půlhodinový zábavně – soutěžní program.

„Atmosféru dětem zpříjemní gymnazisté, kteří si pro ně připravili zábavné soutěže o ceny. Zároveň předáme ceny deseti účastníkům, kteří vyjádřili svůj názor v anketě, týkající se cyklodopravy. Účast na naší akci přislíbilo i rádio, které nabídne hudební ochutnávku," uvedl za pořadatele Jiří Janalík.

Svůj stánek budou mít na náměstí i městští strážníci, kteří přítomné seznámí s bezpečnou jízdou na kole. K vidění budou i nejnovějšími trendy v oblasti cyklistiky.

Mapa cyklojízdy, která projede ulicemi Přerova

Mapa cyklojízdy, která projede ulicemi Přerova. Zdroj: Magistrát města Přerova

„Lidé si můžou vyzkoušet třeba takzvaný strida bike – unikátní designové skládací jízdní kolo s nízkou váhou a bleskovým systémem složení, na vyzkoušení jim zapůjčíme i hand bike, tedy kolo s elektrickým pohonem pro tělesně postižené. K dispozici bude i tříkolka, skládací mini kola a elektrokola," doplnil jeden ze spoluorganizátorů akce Marek Šindar.

V čele pojedou policisté

Úderem šesté hodiny se cyklisté seřadí a společně vyjedou po předem vytipované trase.

„V čele pelotonu pojede kvůli bezpečnosti auto městské policie. Zároveň apelujeme na účastníky cyklojízdy, aby nepodcenili svou bezpečnost, a pokud mají možnost, ať se vybaví reflexní vestou a cyklistickou přilbou. Helmy u dětí považujeme za samozřejmost," konstatoval ředitel Městské policie v Přerově Omar Teriaki.

Budou promítat i film

Po sedm kilometrů dlouhé trase čeká účastníky v cíli odměna – bezplatné promítání filmu Auto*Mat, na který se můžou přijít podívat do restaurace Base Camp v Kainarově ulici.

„Jedná se o časosběrný dokument. Je to inspirující, vtipný a emotivní příběh z dílny režiséra Martina Marečka, který si pokládá otázky typu: Ovládáme město nebo město ovládá nás? Stáváme se automaty? Je pražský primátor spíše cyklista nebo populista? Odpovědi na tyto dotazy dostává divák hravou formou," přiblížila jedna z pořadatelek Helena Netopilová z Gymnázia Jakuba Škody.