Ministerstvo obrany nabízelo bývalou vojenskou ubytovnu v prvním kole výběrového řízení za cenu 62 milionů korun. Tak vysoká částka ale žádného zájemce nepřilákala. Ve druhém kole se měl Strojař prodávat za 55 milionů – rezort ale výběrové řízení nečekaně pozastavil.

„Nové vedení ministerstva chce provést revizi toho, co zdědilo po svých předchůdcích a jednou z těchto věcí jsou i inzeráty na prodej nepotřebného majetku. Zatím jsme tedy druhé kolo nevypsali – a to až do doby, než bude hotová analýza," vysvětlil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Zda se armáda bývalého hotelu Strojař zbaví a za jakých podmínek, bude podle něj jasné do několika týdnů.

Snažení politiků

Do boje za další osud bývalého hotelu Strojař se vložili i politici. Kromě primátora také přerovští zástupci hnutí ANO, kteří na pondělním zastupitelstvu informovali o svém jednání s ministrem obrany Martinem Stropnickým

„Chceme odvrátit hrozbu toho, aby v hotelu Strojař vznikla ubytovna, jejíž existence se obyvatelé přilehlých lokalit – nábřeží, Velké Dlážky, Kopaniny a Svépomoci obávají čím dál více," vysvětlil Petr Vrána z hnutí ANO.

Ten o věci jednal s novým ministrem obrany Martinem Stropnický minulý pátek.

„Za nejlepší bych považoval, kdyby se podařilo výběrové řízení na odprodej Strojaře zrušit," řekl s tím, že vedení přerovské radnice navrhl, aby tato otázka komunální politiky nerozdělovala, ale naopak táhli za jeden provaz.

Nového ministra obrany kontaktoval písemně také přerovský primátor Jiří Lajtoch (ČSSD), který ho požádal o přehodnocení cenové nabídky. Město sice má zájem Strojař koupit, ale částku 55 milionů si nemůže dovolit. Pro radnici je přijatelná cena 18 milionů.

„Osud sedmipodlažní ubytovny s kapacitou téměř tři sta sedmdesáti lůžek zajímá Přerovany minimálně rok – obávají se, aby se z ní nestala sociální ubytovna, která by se svou skladbou obyvatelstva vnesla do centra města potíže," vysvětlil ve svém dopise.

Už 16 sociálních ubytoven

V Přerově je v současnosti devatenáct ubytoven, z toho šestnáct sociálních.

„Nezastíráme, že by další enkláva potenciálně nepřizpůsobivých lidí znamenala problém," soudí také Romana Pospíšilová, která má na starosti sociální oblast.

Město před lety odkoupilo hotel od Přerovských strojíren za cenu18 milionů korun. Chtělo tak pomoci armádě, která potřebovala ubytovat vojáky zdejší vrtulníkové armády. Hotel pak město směnilo za dvě menší budovy ve vlastnictví státu.

Dnes je ale situace jiná – vrtulníková základna byla zrušena a vojenský život v Přerově utichl.

„Zástupci Přerova kdysi armádě pomohli koupí Strojaře. Bylo by tedy férové se s novým rezortem domluvit na zpětném odprodeji," tvrdí primátor. Podle něj odpovídá částka 18 milionů sumě, za kterou Přerov objekt pro armádu před lety koupil.