Lidé se tak dozvěděli z amplionů, že mají omezit vycházky i větrání a místo aut raději používat městskou hromadnou dopravu.

„Upozorňujeme, že množství prachu v ovzduší se pohybuje na úrovni dvojnásobku imisního limitu. Tato informace je platná od okamžiku vyhlášení až do odvolání,“ ozývalo se ve čtvrtek v ulicích Přerova.

Město zápasí s inverzí a smogem od počátku týdne a naměřené koncentrace u polétavého prachu přesáhly ve středu a ve čtvrtek dvojnásobek přípustných hodnot.

Zatímco povolený limit je 50 mikrogramů na metr krychlový, ve čtvrtek kolem poledne byla naměřena hodnota 117, 2 mikrogramů na metr krychlový.

„K tomu, abychom obyvatele informovali o situaci prostřednictvím mluvících sirén, jsme sáhli po dohodě s Krajským úřadem v Olomouci. Obdobná situace je totiž i v Olomouci či Prostějově,“ shrnul vedoucí odboru životního prostředí přerovského magistrátu Pavel Juliš.

Podle informací Českého hydrometeorolo­gického ústavu se ani v příštích dnech situace nezlepší.

„Během čtvrtka nepředpokládáme vzhledem ke stávající meteorologické situaci změnu imisní situace. Průměrné čtyřiadvaceti­hodinové koncentrace prašného aerosolu budou i nadále dvojnásobně překračovat hodnotu imisního limitu,“ upřesnil Jaroslav Čagánek z odboru životního prostředí magistrátu.

Město z toho důvodu vyzvalo obyvatele Přerova, aby omezili pobyt venku, zejména v ranních a večerních hodinách. „Měli by také omezit větší fyzickou aktivitu venku, sport či těžkou fyzickou práci a větrat jen krátce a intenzivně,“ řekl.

Aby se situace nadále nezhoršovala, doporučuje magistrát, aby lidé dali před použitím osobních automobilů přednost městské hromadné dopravě, nespalovali odpady či nekvalitní paliva.

Důležité je také posilovat imunitu organismu. Podle Čagánka zaslalo město také krátké sms zprávy o aktuální situaci 441 lidem, kteří jsou zahrnuti do projektu informovanosti a magistrát o to požádali.