Někdy sirény spustí i v nočních hodinách a zaručeně vzbudí nejen důchodce, ale i malé děti. Kvůli systému svolávání dobrovolných hasičů prostřednictvím mluvících sirén se tak téměř čtyřicet tisíc obyvatel najednou dozví, že se jejich sousedovi na plotně připálil hrnec s párky.
„Proč hasiči budí celé město kvůli hořícímu kontejneru či požáru trávy?“, takovou otázkou zaplavili před časem rozhořčení obyvatelé pracovníky magistrátu i hasiče. Výsledkem jejich stížností bylo, že radní rozhodli o nákupu nových pagerů pro svolávání dobrovolných hasičů.
„Jednotka Sboru dobrovolných hasičů je v prvním stupni požárního poplachového plánu pro katastrální území Přerova. Hasiči se tedy musejí sejít vždy, kdy je jednotka povolána k nějaké události,“ vysvětlil alarm ředitel přerovských hasičů Miroslav Čoček.
Ten prý stížnosti Přerovanů příliš nechápe.
„Udivuje mě, kolik lidí si na svolávání hasičů stěžuje. V jiných městech, například Hranicích, Lipníku nebo Kojetíně tento systém bez problémů funguje,“ konstatoval.
Hasiči se podle něj o vyhlášení požárního poplachu dozvědí nejen prostřednictvím mluvících sirén, ale obdrží i doplňkovou informaci formou sms zprávy.
„U takového způsobu předání informace ale existuje určité riziko, protože operátor negarantuje doručitelnost zprávy,“ řekl.
Lidem v Přerově hlasité svolávání hasičů vadí.
„Člověk, zvyklý na povodně a různé katastrofy, hned znejistí, co se zase děje. Moje maminka má už přes sedmdesát, a vždycky ji sirény vystresují tak, že do rána nemůže usnout. Neřeknu, kdyby se svolávali kvůli nějaké významné události, ale přece nevyplaším lidi v celém městě jen kvůli tomu, že se někomu připálil hrnec. To mi připadá nesmyslné,“ vyslovila svůj názor třeba Jitka Mikešková z Přerova.
Klid za 90 tisíc
Přerovští radní zareagovali na stížnosti lidí tím, že chtějí nakoupit pětadvacet kusů pagerů, tedy osobních přijímačů, které zprostředkují přenos informací rádiovou cestou. Jejich pořízení přijde na 90 tisíc korun.
„Zatím je ještě nemáme, protože se shánějí takové pagery, které jsou kompatibilní se sítí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje. Pokud by se nám je nepodařilo zajistit, uvažovali bychom o jiném řešení,“ uvedl tajemník bezpečnostní rady města Přerova Jaromír Dvořák.
Jinou možností, jak omezit stížnosti obyvatel, je prý dorozumívání pomocí sms zpráv přes takzvaný pelig – což je automatický převaděč zpráv.
„Na toto zařízení by však město muselo ročně přispívat finanční částkou,“ podotkl. V současné době se hasiči svolávají prostřednictvím sms zpráv.