Kvůli plánovanému zvýšení DPH se totiž na obyvatele Česka žene další zdražování.

Zvýší se nejen cena tepla a vody, ale kvůli rostoucím nákladům za svoz a třídění zaplatíme více i za komunální odpad. U zemního plynu se naštěstí s cenami hýbat nebude.

Společnost Teplo Přerov, jež ve městě rozvádí teplo do 13,5 tisíce domácností, škol a firem, zatím ceny na příští rok pevně nestanovila. Jisté je jen to, že zdražovat se bude.

„Inflace jde nahoru a rostou i naše vstupy. Na zvýšení bude mít vliv jednak cena elektřiny a vody, ale i tepla, které nakupujeme od teplárny Dalkie," uvedl ředitel společnosti Teplo Jaroslav Klvač. O konečné částce se podle něj rozhodne až 10. prosince. Ve stejném duchu se vyjádřil i mluvčí přerovské teplárny Dalkia Milan Wagner. „K nárůstu ceny určitě dojde, ale o kolik přesně, nevíme. Toto číslo budeme znát až koncem roku," zmínil.

Čeho se vzdát? První padne kultura

K mírnému zvýšení o 5,3 procenta dojde u vodného a stočného.

„Nijak dramatické to ale nebude. Vodné podraží o dvě koruny a stočné o korunu padesát na metr kubický, včetně patnáctiprocentní DPH. Při denní spotřebě devadesáti litrů vody na osobu to dělá 66 korun u vodného ročně, u stočného pak 49 korun," upřesnil ekonomický náměstek společnosti Vodovody a kanalizace v Přerově Jan Sabadoš.

Naopak o zdražování u zemního plynu se v příštím roce neuvažuje.

„Změna ceny se po Novém roce nechystá. Od prvního října jsou zákazníkům k dispozici nové produkty," zmínila regionální mluvčí společnosti RWE Linda Ešková.

Jak „přežít" příští rok tak, aby to naše peněženky co nejméně bolelo? Jak vyplynulo z ankety Deníku, Přerované už teď šetří úplně na všem.

Většina z dotázaných obyvatel se shodla na tom, že pokud by se měli něčeho vzdát – tak kulturních akcí. A to není pro jejich provozovatele zrovna dobrá zpráva.

„Už teď je patrná o něco nižší návštěvnost a u některých koncertů jsme vůbec rádi, že zaplníme sál. Zdražování vstupenek na koncerty a divadla tedy od ledna určitě nechystáme, na to není sorta lidí," řekl manažer kultury Městského domu v Přerově Jan Vrba.

Odpad zdraží, jízdné nikoliv

Lidé se zatím nemusejí obávat ani zvýšení ceny jízdného v autobusech městské hromadné dopravy.

„K nárůstu ceny jízdenky o dvě koruny, a to z osmi na deset korun došlo letos v březnu a momentálně to není na pořadu dne," uvedl mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Podle něj se ale kvůli neustále rostoucím nákladům na svoz a třídění zvedne částka, kterou platí Přerované jednou ročně za komunální odpad.

„Rada navrhuje zvýšení ze stávajících 500 na 650 korun, o konečné částce ale teprve rozhodnou zastupitelé," informoval

Elektřina má zlevnit

Společnost ČEZ hodlá naopak elektřinu zlevnit, a to přechodem na novou produktovou řadu ČEZ FIX s garancí stálé ceny silové elektřiny až do konce roku 2014. Pro zákazníka to znamená průměrnou pětiprocentní úsporu oproti stávajícím cenám.

„Teď je vhodná doba k uvedení fixovaného produktu. Cena elektřiny v poslední době na burzách poklesla a navíc koruna posiluje. Chtěli jsme umožnit zákazníkům, aby z této situace benefitovali, a to co nejdéle," uvedl ředitel divize obchod Skupiny ČEZ Alan Svoboda.

„V současné době, kdy podle průzkumů šedesát procent zákazníků očekává do budoucna zdražení elektřiny, můžeme nabídnout jistotu nižší ceny, a to hned na dva roky. To by mělo být zajímavé nejen pro domácnosti, ale i pro podnikatele, protože jim produktová řada přinese úsporu a stabilitu jejich podnikatelského rozpočtu," dodal.