Akce se uskuteční v neděli 1. října.

Opuštěný hotelový dům Strojař je nejen místem vzpomínek mnoha Přerovanů, kteří zde žili, ale také objektem, který lidem v posledních letech zvedal tlak.

Měli totiž strach z toho, že by zde po odchodu armády mohla vzniknout další sociální ubytovna. Radnice nakonec budovu odkoupila od státu za částku 42,5 milionu korun a hledá pro ni smysluplné využití.

„Jednotícím tématem českých Dnů architektury je letos voda a v případě Přerova pak konkrétně „socialismus nad řekou“.

Součástí akce tedy bude i krátká přednáška, popisující vývoj města a jeho architektury v dobách socialismu. Na návštěvníky čeká i bohatá ukázka fotodokumentace,“ přiblížil architekt a radní Jan Horký, který bude zájemce po Strojaři provázet.

Sraz je ve 14 hodin před sokolovnou, odkud se lidé přemístí k bývalému hotelovému komplexu.

„Objekt, ve kterém se nachází na 144 pokojů, je už pátým rokem opuštěný a hledáme pro něj využití. Letos vypíšeme architektonicko - urbanistickou soutěž, která se má zabývat novou podobou stavby a také jejího okolí,“ zmínil Jan Horký.

Ten má v plánu představit zájemcům nejen interiéry Strojaře, ale v případě příznivého počasí vystoupat až na jeho střechu - a z tohoto nezvyklého místa lidem ukázat Přerov a jeho budovy. Návštěvníci odtud dohlédnou i na blízký Památník jednoty bratrské, kde bude odpolední program pokračovat.

„Nejen pro návštěvníky Dnů architektury se zde v 16 hodin uskuteční Žerotínský koncert s dobovou muzikou Rabussa. Součástí je i křest knihy Kapitoly z výtvarné kultury města Přerova,“ řekla

vedoucí Kanceláře primátora Daniela Novotná. Publikace představuje architekturu, ale i sochařská díla ve městě od období moderny, tedy dvacátých a třicátých let minulého století, až po současnost.