„Jezdím s kočárkem denně do Vinar. U Kauflandu není žádný záliv, a když autobus zastaví daleko od kraje, mám problém s kočárkem vystoupit,“ popsala Jana Bartůňková z Lýsek.

Zástupci společnosti SAD, která v Přerově zajišťuje městskou hromadnou dopravu, si problém uvědomují.

„Najížděcí manévr řidiči nezvládnou tak, aby se dostali až k obrubníku. Nízkopodlažní autobusy o něj totiž často zavadí,“ vysvětlil vedoucí přerovského střediska společnosti SAD Trnava Tomáš Brada. Na komplikace s tím spojené si podle něj stěžují hlavně cestující na zastávce u bývalé porodnice.

„Tam ještě autobusům brání nevhodně zaparkovaná auta, která stojí na kraji silnice. Mají kvůli nim ztížený přístup na zastávku,“ vysvětlil Brada a dodal, že přepravce chce věc řešit společně s policií a na řidiče si posvítit.

Přístup k zastávce se podle něj dá zlepšit jen ve spolupráci s majitelem chodníku. „Teď jsou moderní takzvané kaselské obrubníky, které jsou pro najíždění autobusů vhodnější. Ty nízkopodlažní ale i o ně zavadí,“ konstatoval.

Cestující jako sardinky

Bleskový průzkum Přerovského deníku mezi pasažéry autobusové dopravy ukázal i další nešvary. Lidem vadí také rychlá jízda řidičů a přeplněné autobusy.

„Jedna řidička jezdí stylem brzda – plyn, takže pasažéři na každém semaforu poskakují jako kamzíci. Při jednom takovém manévru se můj sedmiletý syn praštil o tyčku, protože nedokázal udržet balanc,“ popisovala Jana Bartůňková.

O své zkušenosti se podělila i Jaroslava Nováková z Přerova.

„Jezdím městskou a někdy už na to nemám nervy. Ani ne tak kvůli řidičům, jako kvůli tomu, jak je autobus kolikrát nacpaný. Mladí mě nepustí sednout a já se zuby nehty držím, abych za jízdy nespadla. Tam, kde to řidiči můžou rozjet, tak zrychlí, a to mám pak problém to ustát,“ popsala osmapadesátiletá žena, která jezdí autobusem téměř denně.

Někdy prý jezdí jako prasata

Na rychlost šoférů si stěžuje dvaasedmdesátiletý Miroslav Kužela z Přerova.

„Někdy jezdí jako prasata. Hlavně v zatáčkách je to hrůza. Kolikrát jdu raději pěšky, pokud to nemám daleko. Ani nepočkají, než si lidi sednou. Ještě se nezavřou dveře a už se rozjíždějí. Přitom musí moc dobře vidět, že si lidi ještě nestačili sednout,“ řekl důchodce.

Sedmadvacetileté Pavlíně Němčákové z Tovačova zase připadá, jakoby řidiči autobusů hráli na honěnou. „Nejhorší jízdy jsem zažila v posledním nočním spoji, tedy v autobusech, které vyjíždějí z Přerova o půl jedenácté. Na silnicích už není moc aut, autobusy jsou poloprázdné, a to mi někdy přijde, že jedeme snad stovkou,“ poznamenala s úsměvem.

Připomínky házejte do schránky na nádraží

Podle zástupců přepravní společnosti je hlavním důvodem rychlé jízdy snaha řidičů dohnat zpoždění. „Většina z nich musí nahnat ztracené minuty, protože cesta Přerovem je kvůli katastrofální dopravě složitá. Chceme, aby lidé stihli přijít včas do práce a nezmeškali třeba vlak,“ vysvětlil Tomáš Brada ze společnosti SAD Trnava.

Pokud prý mají cestující výhrady ke stylu jízdy řidičů a nebo jim něco vadí, můžou vhazovat své připomínky do schránky v čekárně autobusového nádraží. „V případě, že nebudou anonymní, budeme se jimi zabývat,“ ubezpečil.

PETRA POLÁKOVÁ – UVÍROVÁ

NADĚŽDA ŠVRČKOVÁ