„Štědrý den býval odjakživa svátkem nejen lidí, ale také hospodářských zvířat. Lidé si uvědomovali sounáležitost s ostatními živými tvory a na Vánoce se jim snažili přilepšit. Vážím si toho, že můžeme každý rok trávit část tohoto svátečního dne se zvířaty, pohladit si je potěšit se s nimi a přitom jim donést něco k snědku,“ svěřila se jedna z prvních návštěvnic Drahomíra Dvorská.

Na příliv velkého počtu návštěvníků se jezdecký oddíl patřičně připravoval.

„Snažili jsme se tu uklidit, vyčistit stáje a koně příliš nekrmit. Některé koně uvidí návštěvníci i pod sedlem, protože musíme zvířatům zajistit dostatek pohybu,“ prozradil vedoucí Jezdeckého oddílu při Střední škole zemědělské Karel Diringer.

Suché pečivo, jablka a mrkev

Lidé koním na Štědrý den nosili nejčastěji suché pečivo, jablka a mrkev. „Chodíme sem každý rok. Je to už taková naše tradiční rodinná událost. Děti si tak alespoň na čerstvém vzduchu zkrátí čekání na Ježíška,“ svěřila se maminka tří dětí Dagmar Rýparová.

Kromě koní si mohli návštěvníci prohlédnout i jiná hospodářská zvířata. Ve chlévě byly k vidění kozy a prasata. Ve volném výběhu pak kachny, slepice a pštros. Letošního svátečního krmení se poprvé zúčastnila i nová klisna Mischel, kterou škola v letošním roce zakoupila.

„Přírůstek jsme v letošním roce neměli žádný. Vychovat hříbě je poměrně ekonomicky náročné a trvá to celkem dlouhou dobu. Snažíme se spíše vychovávat nové jezdce, jejichž počty nám vzrostly. Naši mladí jezdci jsou talentovaní a mají velké úspěchy, což nás samozřejmě těší,“ řekl vedoucí oddílu Diringer s tím, že už nyní je kalendář jezdeckých akcí konaných v příštím roce nabitý.

Přerovská zemědělská škola bude například hostit Ligu zemědělských škol, čeká ji zkouška základního jezdeckého výcviku, drezúrové závody a poprvé i jezdecké hry Horse Ekvitation.

Dagmar Rozkošná