Lidé z Přerova a jeho místních částí si mohou z kompostárny v Žeravicích odvézt maximálně tři sta kilogramů na jednu adresu – respektive na číslo popisné.

„Netříděný kompost, který si zájemci naloží vlastními silami, získají zdarma. Pokud ho budou chtít naložit, zaplatí manipulační poplatek 50 korun za jedno naložení. Pokud budou požadovat kompost tříděný, uhradí 100 korun," uvedl jednatel Technických služeb města Přerova Bohumír Střelec. Pro kompost si mohou lidé přijet od pondělí do pátku, a to v době od 7 do 14 hodin.

Nová kompostárna na zpracování biologicky rozložitelného komunálního odpadu se začala stavět v místní části Přerova – Žeravicích v loňském roce. Ještě v zimě získali majitelé rodinných domů z Přerova a jeho místních částí hnědé kontejnery na bioodpad a začali jej třídit.

Samotný provoz kompostárny byl spuštěn v květnu, kdy bylo nashromážděno dostatečné množství travní hmoty, která byla následně smíchána se třiceti procenty dřevní štěpky.

„Vlastní proces zrání trvá minimálně šedesát dní, kdy je hmota, která je podrcena v drtiči, následně navrstvena na jednotlivé zakládací hromady. Ty jsou pak provzdušňovány překopávačem kompostu z důvodu urychlení zrání," vysvětlil vedoucí kompostárny Zdeněk Rybka.

Od července dodávají bioodpad do kompostárny i obyvatelé přerovských sídlišť. Také oni si mohou přijet do Žeravic pro kompost.