„Digitalizace ještě neznamená, že zahodíme staré promítací přístroje a nahradíme novými. Zůstanou nadále v kabině, protože budou ještě nějakou dobu dobíhat,“ vysvětluje ředitelka přerovského kina Hvězda Alena Šišková. Podle ní jsou v těchto dnech přípravy na spuštění provozu v plném proudu.

„Ještě před samotným instalováním digitálního přístroje jsme museli v budově uzpůsobit rozvody elektřiny a vzduchotechniky. Aby se do kabiny vešel digitální projektor, bylo nutné deinstalovat jeden promítací stroj, na němuž se už filmy nedělají, a přemístit stávající klasický projektor,“ upřesnila.

Na diváky čekají čtyři stovky3D brýlí

Kvůli digitalizaci došlo i k úpravám v šatně, kde byl nově zbudován přívod vody.

„Bude v ní pračka 3D brýlí. Všechny použité brýle totiž musí po každém představení projít čistícím procesem,“ vysvětlila ředitelka. Jedny trojrozměrné brýle přijdou na tisíc korun a kino jich pořídilo na čtyři sta.

Další úpravy probíhají i ve foyer kina, kde se u vstupu instalují turnikety. „Tyto bezpečnostní brány mají zamezit případným krádežím 3D brýlí. V této souvislosti je nutné dodat, že můžou být použity pouze pro filmovou projekci a nedají se využít jinak,“ poznamenala Šišková.

A jak bude vypadat první den v digitalizovaném kině Hvězda? V pátek 15. ledna se s novou technologií poprvé seznámí široká veřejnost, která bude moci zhlédnout od 17 hodin zdarma trojrozměrný snímek Cesta na měsíc 3D.

Od 20 hodin čeká návštěvníky další film – Velké podmořské dobrodružství 3D. „Už teď jsou na dveřích kina informace pro návštěvníky, které žádáme, aby vstupovali do budovy pouze hlavním vchodem,“ podotkla ředitelka.

Od soboty na Avatar

Od soboty 16. ledna do 31. ledna poběží v přerovském kině film Avatar. Protože rezervace na bezplatné projekce kino nepřijímá, bude mít štěstí ten návštěvník, který přijde dříve.

Digitalizaci provádí pražská firma AV Media a pořízení nové technologie přišlo město na čtyři miliony korun, z toho polovinou přispěl Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematografie.