„Na jeden projekt město přispěje částkou maximálně 500 tisíc korun. O tom, zda získají podporu tři větší projekty nebo třeba více menších, rozhodnou lidé v hlasování,“ nastínil přerovský primátor Petr Vrána.

Město přijímá návrhy od občanů od 2. května do 30. června, během léta je pak posoudí úředníci a zkontrolují, zda jsou po formální stránce správné.

„Ve středu 4. září je zveřejníme a lidé pro ně mohou hlasovat do 4. října. V pondělí 14. října vyhlásíme vítězné projekty,“ přiblížil postup Pavel Gala, vedoucí odboru rozvoje přerovského magistrátu. Mezi návrhy není podle něj možné zařadit třeba koncert nebo jinou akci.

Ilustrační foto.
V Lipníku letos investují do oprav komunikací 25 milionů

V minulém roce se sešlo celkem 55 návrhů a lidé hlasovali pro 23 z nich. Do hlasování se zapojilo na 1 440 občanů a největší podporu získaly čtyři projekty - kuličková dráha na Laguně, Fit stezka, jež se stane součástí naučné stezky Přerovským luhem, obnova středové části Žerotínova náměstí a kameny zmizelých. Přerované se těchto novinek dočkají ještě letos.

Kuličková dráha s tunely, mosty a nadjezdy za 400 tisíc korun se stane novou dětskou atrakcí přírodního koupaliště Laguna. „V současné době upřesňujeme místo, kde by se mohl tento prvek nacházet, a pak zahájíme výběr dodavatelské firmy,“ přiblížil Petr Školoud z odboru majetku města.

Dodávku a instalaci venkovních cvičebních prvků nové Fit stezky, jež se má stát součástí Naučné stezky Přerovským luhem, schválili radní tento týden. Za druhý nejúspěšnější projekt město zaplatí 490 tisíc korun. Nové prvky dodá firma Runex, jež má zkušenost s výstavbou fit stezek v České republice.

Plechové popelnice u rodinných domů v Přerově končí - nahradí je  plastové s čipem.
Plechové popelnice u domů v Přerově končí, nahradí je plastové s čipem

V přípravách je také obnova středové části Žerotínova náměstí, která přijde na půl milionu korun. „V současné době je zpracovaná studie a hotový je i sadbový plán. Chceme, aby na náměstí vznikla jakási malá zelená oáza s místem k posezení a odpočinku. V plánu je zasadit tu i solitérní strom,“ řekl Školoud.

Mezi čtveřicí nejúspěšnějších návrhů jsou i kameny zmizelých, za které dá město sto tisíc korun. Připomenou osudy židovských rodin, které před druhou světovou válkou žily na Žerotínově náměstí.

Kameny zmizelých jsou dlažební kostky s mosazným povrchem, které se kladou před domy obětí holocaustu a nacistického režimu. Na kostkách bývá vyraženo jméno oběti, datum a místo jejího narození a datum úmrtí, případně deportace.

Bývalá sociální ubytovna v Tovární ulici je jednou z ostud města Přerova.
Ostudy Přerova, 4. díl: Bývalá sociální ubytovna v Tovární ulici

Město už oslovilo dodavatele a komunikuje s navrhovatelkou projektu, která ve spolupráci s Muzeem Komenského v Přerově upřesňuje seznam konkrétních židovských obyvatel Žerotínova náměstí. Do výroby bude zadáno prvních pětadvacet jmen - a kameny budou v této části města umísťovány postupně.