Návrh participativního rozpočtu podpořila na jednání zastupitelstva většina přítomných. A to i přes výhrady finančního výboru, který upozornil na nízkou účast hlasujících. Rozdělovat mezi vítězné projekty se bude i tentokrát částka 1,5 milionu korun.

Aby byl druhý ročník participativního rozpočtu více slyšet a vidět, rozhodli zastupitelé o posílení rozpočtu o 180 tisíc korun na zabezpečení marketingu.

Z těchto peněz by měly být pořízeny například propagační panely, které budou zvát k účasti. Seznámí Přerovany nejen se smyslem a cílem projektu, ale i jeho harmonogramem a zásadami.

V Přerově se ruší také pošta v areálu Trumf centra v ulici Trávník (na snímku).
Zastupitelé se vzácně shodli: Poštu v Předmostí nedáme!

„Magistrát bude přijímat nápady od občanů od 2. května do 30. června. Hlasovat o návrzích se bude od 6. září do 6. října a počítáme také s možností veřejného projednávání. Vítězné projekty budou zveřejněny 16. října,“ nastínila mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.

V loňském roce se sešlo celkem 45 návrhů, z nichž 33 vyhovělo pravidlům. „Do elektronického hlasování se zapojilo celkem 1327 osob,“ upřesnila Jana Pivodová, která má ve městě na starosti marketing.

V souboji o nejlepší nápad loni uspělo mobilní kino, na jehož pořízení už se pracuje. Lidé podpořili také zřízení zelené autobusové zastávky, která má vzniknout v ulici Svisle. V Předmostí už byly rozmístěny koše na psí exkrementy - další z úspěšných nápadů.

Zápisy prvňáčků se na Základní škole Trávník nesly v pohádkovém duchu.
Chodby škol zaplnili předškoláci, v Přerově probíhají zápisy

O rozhledně na Čekyňském kopci se zatím stále jedná - město totiž paralelně s návrhem občanů přišlo s vlastním, ale nákladnějším projektem. Právě o rozhlednu na Čekyňském kopci se zastupitelé v pondělí přetahovali.

„Oba projekty začaly žít stejně, ale jsou odlišné. První počítá s částkou 500 tisíc na realizaci, druhý je klasická rozhledna, vysoká 25 metrů se standardním schodištěm, ochozem a vyhlídkovou plošinou tak, aby ji mohli využívat všichni a rozvinulo to potenciál lokality. Je nesmysl, aby se postavily dvě rozhledny - jedna malá a jedna velká,“ shrnul radní Jakub Navařík (ODS), který kvůli tomu navrhoval zřízení pracovní skupiny.

Výstavní síň Pasáž se po rekonstrukci proměnila v prostory s přepážkami pro úředníky přerovského magistrátu. Už od pondělí 3. dubna si zde mohou lidé budou moci vyřídit občanské a řidičské průkazy a pasy.
Proměna galerie v Pasáži je u konce. Od pondělí zde vyřídíte občanky a pasy

Opozice ale není nápadem umístit rozhlednu zrovna na Čekyňský kopec nadšená.

„Rozhledna na Čekyňáku je nesmysl. Vůbec neměla být připuštěna do participativního rozpočtu. Jsem přesvědčena, že potenciál této lokality je právě v tom klidu, že je tam ještě klidný kousek přírody,“ vyjádřila svůj názor zastupitelka Helena Netopilová (Společně pro Přerov).