Někteří nájemníci kritizují příliš vysokou cenu bytů a zároveň projevili obavy, aby se z nich v případě, že na koupi nebudou mít finance, nestali na „stará kolena“ bezdomovci.

Zastupitelé po dlouhé diskuzi nakonec záměr schválili, ale se dvěma opatřeními. Ta by měla ochránit nájemníky, kteří na byt momentálně nemají peníze.

„Domy jsou v dezolátním stavu a vy nám je chcete za tak nekřesťanské peníze odprodat?“ křičeli na přerovské zastupitele obyvatelé města, zejména žijící na Jižní čtvrti, kterých se prodej nejvíce dotýká.

„Na tomto sídlišti bydlím pětapadesát let. Město na ty baráky ani nesáhlo. Jsou na nich špatné střechy, okna, fasády, rozvody… zkrátka všechno. Zhruba před osmi lety se tyto byty prodávaly za devětatřicet tisíc a po nás teď chtějí bůhvíco,“ svěřila se jedna z nájemnic bytu na Jižní čtvrti Věra Janoušková.

„Myslím si, stejně jako jiní, že město se chce na tomto prodeji obohatit,“ dodal další z nájemníků Pavel Furín.

„Pokud tento návrh schválíme, budete mít byty za cenu nižší,“ vysvětlovala přítomným lidem náměstkyně přerovského primátora Elena Grambličková, která tak měla na mysli úpravu vnitřního předpisu, podle kterého se tyto byty ve městě mají odprodat.

Nájemníci si mohou bytové jednotky odkoupit do svého vlastnictví namísto ceny obvyklé na základě takzvané ceny administrativní. Lidé tak mohou podle zástupců města na koupi bytů ušetřit oproti stávajícím cenám, které se pohybují na trhu s realitami, až několik set tisíc korun.

„Jenže, jak ty byty vypadají? Za pětapadesát let nám tam město nevyměnilo ani dveře,“ zlobil se přítomný důchodce.

Návrh na odprodej zhruba tisíce městských bytů do osobního vlastnictví nakonec podpořili všichni zastupitelé. Ovšem se dvěma podmínkami komunistických zastupitelů Josefa Nekla a Ludmily Tomaníkové.

Město se zavázalo, že cena bytu bude stanovena podle oceňovacích předpisů v roce zahájení nabídkového řízení tak, aby nebyli poškozeni nájemníci, kteří se rozhodnou pro koupi o několik let později.

Druhou podmínkou bylo, že město neprodané byty nebude nabízet ke koupi třetí osobě.