Nezvykle štědří byli o Vánocích obyvatelé Přerova, kteří podpořili svými milodary dobročinnou sbírku do kasičky pod vánočním stromem.

Sešlo se v ní úctyhodných 35 tisíc 122 korun a výtěžek tak pokořil všechny minulé ročníky. Kasička byla umístěna na Masarykově náměstí od počátku adventu a pracovníci magistrátu ji rozpečetili v úterý ráno. Výtěžek tentokrát pomůže odlehčovací službě přerovské charity.

Ilustrační foto
V Líšné se chystají na dodatečné volby, lidé vyrazí o víkendu k urnám

Lidé do kasičky nejčastěji vhazovali kovové mince, objevily se ale i dvoutisícové a tisícové bankovky.

„Všem dárcům moc děkujeme za štědrost. Jsme příjemně překvapeni, že lidé vnímají potřebnost charitních služeb a i v této nelehké době jsou ochotni pomoci,“ shrnula ředitelka přerovské charity Alena Pizúrová.

Pomoc pro odlehčovací službu

Charita za peníze koupí mobilní vany, které využívá odlehčovací služba.

„Potřeba těchto van je u nás velká, protože úkolem odlehčovací služby je i osobní hygiena a péče o nemocné a seniory. Mobilní vana nám usnadní manipulaci s klientem, který se sám nemůže dopravit do koupelny. Jedna stojí kolem 7 tisíc korun, takže díky velké štědrosti dárců můžeme pořídit hned tři. Za zbytek peněz zakoupíme aktivizační pomůcky, jako třeba masážní balonky a jiné potřeby,“ řekla.

Tříkráloví koledníci v Přerově - 6. ledna 2022
Stovky tříkrálových koledníků na Přerovsku vyrazí do ulic. Padne rekord sbírky?

Město hodlá v příštích letech podporovat právě terénní služby.

„V letech 2022 až 2024 se prioritně zaměříme na tuto oblast, a proto také padla volba na charitu, která je jedním z největších poskytovatelů odlehčovacích služeb. Na území města Přerova velmi pomáhá lidem, kteří jsou odkázáni na pomoc druhých a zůstávají doma ve svém přirozeném prostředí. Pracovníci charity jezdí k seniorům či chronicky nemocným a pomáhají rodinám, když si chtějí trochu odpočinout,“ vysvětlil náměstek primátora Vladimír Lichnovský (ANO), který má na starosti sociální oblast.

Dlouholetá tradice

Dobročinná sbírka má v Přerově dlouholetou tradici a konala se už po čtyřiadvacáté. Loni ji ale poznamenala nepříjemná událost - sklo pokladničky poničil zloděj a ukradl z ní část peněz.

I přesto v ní nakonec zůstalo přes 30 tisíc korun. Zloděje se podařilo vypátrat díky bezpečnostním kamerám a svou krádež odčinil tím, že postupně odcizený lup začal splácet.

Maturitní ples v Městském domě v Přerově
Chystejte si róby, plesová sezona na Přerovsku se vrací v plné síle

Město uspořádalo vánoční sbírku do kasičky poprvé v roce 2009, kdy se v ní sešlo na 8 tisíc 688 korun. Výtěžek pomohl v minulých letech třeba přerovské organizaci Roska, ale i občanskému sdružení Jsme tady, organizaci Most k životu nebo městským jeslím.

Během pandemie byli lidé štědří i přesto, že se během adventního období na náměstí nekonaly žádné akce a koncerty. V roce 2021 vhodili do kasičky 26 tisíc korun, loni činil výtěžek přes 30 tisíc.