Soutěž pochází ze Spojených států a vznikla na počátku devadesátých let. Firma Scott tehdy uvedla na trh nový typ dýchacího přístroje s přetlakovou automatikou a pár nadšenců ve spojení s hasiči se rozhodlo demonstrovat zvýšené nároky, kladené na nový typ přístroje přímo v praxi.

Původně mělo jít o simulaci běžné hasičské práce, v krátké době ale začali hasiči soutěžit v jednotlivých disciplínách a klání se přeneslo i na jiné kontinenty.

Soutěž TFA simuluje zásahovou činnost a hasiči soupeří v „plné polní"- v kabátu, přilbě a s dýchacím přístrojem na zádech. Extrémní závod tedy klade značné nároky na fyzickou kondici účastníků.

Vítěznou štafetu z České republiky tvořila čtveřice závodníků – kromě přerovského hasiče Martina Plška z Přerova to byli také Michal Přecechtěl z Olomouce, Lukáš Novák z Prahy a Pavel Kubín z Jičína.

„Závod je rozdělený na čtyři úseky – já konkrétně jsem byl u cisterny, na kterou jsem připevnil hadice. Na druhém konci byly proudnice, a ty jsem musel roztáhnout na vzdálenost sedmdesát metrů. Potom jsem běžel dál, kde byly nachystané další hadice. Ty jsem smotal a dal do určených boxů," přiblížil.

Jeho tři kolegové museli zvládnout další náročné disciplíny – například úder kladivem v hamer boxu a posunutí závaží na určenou vzdálenost, přenášení barelů, běh po schodech do věže, překonání vysoké bariéry či přenášení figuríny.

Zlatému týmu, jenž zvítězil v silné konkurenci 31 oddílů z celého světa, se podařilo závod zvládnout v rekordním čase 5 minut 46 vteřin. Na druhém místě skončili borci z Německa, ale mezi účastníky byli i závodníci ze vzdálenějších zemí – Estonska, Velké Británie nebo Jihoafrické republiky.

Martin Plšek je sportovec tělem i duší. V minulosti se věnoval závodně rychlostní kanoistice a byl pětkrát mistrem republiky. Jako hasič se specializuje na práci ve výškách, nebo v hloubkách vodních toků. A jak dlouho se připravoval na světový šampionát?

„Celý rok. V posilovně jsem téměř denně, běhám a v zimě zase vyrážím na lyže. Běh po schodech výškového objektu ale mohu trénovat pouze ve třináctipatrovém paneláku na třídě 17. listopadu, vyšší budova v Přerově bohužel není. Tímto se omlouvám všem nájemníkům, jestli je ruší moje dupání," poznamenal s úsměvem.