„S nápadem na vznik obchůdku s názvem Kvítí jinak přišel můj přítel. Chtěli jsme si už od začátku dělat svoje a moc si nevšímat konkurence. První den po otevření jsme ještě prodávali gerbery a růže, zkrátka to, na co byli lidé v květinářství zvyklí. Pak jsme si ale položili otázku: Proč? My to takto přece nechceme,“ popisuje začátky Šárka Válková.

„Dnes zdobíme interiéry, máme zakázky na pokojové rostliny, vážeme svatební kytice, ale děláme i smuteční vazby. Snažíme se co nejvíce zapojit fantazii a nabídnout zákazníkům to, co jinde nenajdou,“ líčí Šárka Válková, která se do Přerova přistěhovala z Brna, aby byla blíže své rodině.

Ilustrační foto
Nedělní party v Přerově pro seniory v měšťáku oživí nová kapela

Někdy přicházejí do prodejny se zajímavou myšlenkou, kterou je snadné zhmotnit, i samotné zákaznice.

„Tak třeba vznikl nápad udělat malou kytičku do vázy - jen tak pro radost. Inspirovaly mě k tomu dámy, které chtěly udělat radost svým kolegyním v práci. Je hezké, když za vámi někdo přijde a daruje vám kytičku. Tak vznikla Malá radost, kterou si u nás lidé můžou koupit,“ podotýká.

Oblibě se podle ní těší i flowerboxy, které jsou skvělým dárkem pro milovníky růží.

Majitelé obchůdku Kvítí jinak se snaží odebírat řezané květiny od lokálních farmářů, ostatní v nabídce pak zajišťují od evropských pěstitelů prostřednictvím holandské burzy květin.

K mání jsou v obchůdku také sušiny - sušené květy, které jsou nádhernou dekorací v každém bytě.

V prodejně ale najdete i originální keramické výrobky nebo plecháčky, které vyrábí Markéta Rokoská. I ty mohou posloužit jako netradiční květináče.

„Přítel zase plete macramé na závěsné květináče. Ty se hodí především do menších bytů, ve kterých lidí zápasí s nedostatkem místa,“ vysvětluje. „A když do obchůdku přijdou zákazníci a donesou si vlastní nádobu, můžeme do ní klidně sesadit třeba vřesy,“ doplňuje.

Hasiči z přerovské stanice bojovali s požáry v Řecku.
Plamen se neptá, líčí náročnou misi v Řecku přerovští hasiči

Podzimní období je pro floristy a dekoratéry vždy výzvou - v přírodě je totiž spousta materiálu, který lze využít. „Prodejnu letos nastrojíme do podzimního kabátku, na Dušičky chystáme věnce z šišek, ale máme i spoustu jiných nápadů. Podzim k tvorbě vyloženě vybízí, takže momentálně sušíme spoustu materiálu a těšíme se, až se do toho pustíme,“ říká.

Na podzimní vazby se podle ní hodí i barvené listy, které vypadají krásně i usušené. „Řídíme se jen přírodními materiály a vzory, plast u nás nenajdete,“ zdůrazňuje. Podle ní vnese každá květina kromě přirozené krásy do domova také pohodu a pocit útulnosti. „Když si doma dáte do vázy kvítí, vypadá to v každém bytě hned veseleji,“ uzavírá Šárka Válková.