Soutěž o jednotný vizuální styl uspořádala přerovská radnice na podzim loňského roku. Přihlásilo se do ní na 197 návrhů, z nichž pět nejlepších postoupilo do druhého kola. Žádné logo ale neoslovilo většinu radních natolik, aby získalo prvenství.

„Rada se usnesla na tom, že neudělí žádné první místo, protože nepřevládl většinový názor. Určili jsme pouze druhé místo s odměnou 40 tisíc korun a třetí návrh ohodnotíme částkou 30 tisíc korun," vysvětlil radní Jan Horký (SpP).

Erb i zubr

Na druhém místě skončil návrh číslo 3 dvou autorek – Markéty Steinert a Kristýny Greplové, který představuje redesign erbu města. Navazuje na tradici se snahou o zachování genia loci, které přenáší do kontextu moderního světa.

„Díky specifickému propojení historických souvislostí s moderním stylem umožňuje okamžitou rozpoznatelnost mezi vizuálními styly ostatních měst," přiblížila mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.

Autorkou návrhu s číslem 5, který skončil na třetím místě, je pak Veronika Kořínková. Ta pracovala se symbolem zubra, který je v Přerově chápán jako tradiční symbol města. Zubr je ale v tomto případě znázorněn prostřednictvím písmene „ř", kde je háček nahrazen závorkou, jež jasně připomíná zubří rohy.

Autorům tří návrhů, kteří se dostali do nejužší nominace, vyplatí město skicovné 15 tisíc korun. Nad svými návrhy totiž strávili dlouhé hodiny a rozpracovali je do požadované podrobnosti.

Původně se počítalo s tím, že autor vítězného loga zpracuje za částku maximálně 200 tisíc korun manuál, jenž bude jakousi „kuchařkou", jak logo užívat na veškerých dokumentech města. K tomu už ale nedošlo.

Návrhy neurazily, ale ani nepotěšily

Protože ze soutěže nevzešel vítěz, nebude mít město své logo. Přerov tak bude i nadále reprezentovat jen znak s věžemi a zubří hlavou, který je odkazem na historii.

„Neurazily, ale ani nepotěšily" – takový byl častý názor Přerovanů na pětici návrhů, která se dostala do nejužšího výběru. Podle lidí nebyl ani jeden z pětice návrhů natolik výrazný, aby zaujal na první pohled a byl snadno zapamatovatelný.

Hlasování 

V hlasování na webových stránkách Přerovského a hranického deníku se 343 respondentům z celkových 656 nelíbil ani jeden z návrhů. Nejvíce čtenářů se vyjádřilo pro návrh číslo 5 – a to 169, na druhém místě skončil návrh číslo 4 se 109 hlasy.

ANKETA: Nové logo pro Přerov: tady jsou finalisté, který se vám líbí?

Podpořit své favority mohli lidé i na webu města.

„V hlasování se sešlo celkem 533 hlasů, z nichž nejvíce bodů získal návrh číslo 5 – 681. Na druhém místě skončil se 461 body návrh číslo 4," upřesnila mluvčí města Lenka Chalupová. Všechny návrhy log, zaslané do soutěže, budou během letních prázdnin k vidění ve Výstavní síni Pasáž.