Sedmipatrový výškový dům v centru města leží už více než dva roky ladem. Město chtělo původně v někdejším zařízení pro sociálně slabé zbudovat startovací byty pro mladé. Po včerejšku je však všechno jinak - budovu za odhadní cenu 18 milionů korun nabídne investorovi.

Přerovští radní si v případě odprodání budovy novému vlastníkovi kladou několik podmínek. První je, aby se s rekonstrukcí budovy začalo do tří let od podepsání kupní smlouvy. Do pěti let pak mají skončit stavební práce na její opravě. Radní také chtějí, aby ubytovna sloužila z větší části pro potřeby bydlení. A právě otázka toho, kolik procent plochy mají zabírat byty, se stala předmětem debaty na jednání zastupitelstva.

„Zkoušíme obecné výběrové řízení a nejednáme s jediným zájemcem. Nejméně osmdesát procent celkové plochy by ale mělo sloužit k bydlení,“ informovala o postoji radních náměstkyně přerovského primátora Elena Grambličková. (ODS).

Jiného názoru byl však opoziční zastupitel Richard Šlechta ze strany Společně pro Přerov. „Výběrové řízení by mělo být vyhlášeno bez těchto požadavků,“ tvrdí Šlechta, který se obává toho, že pro případné investory nemusí být koupě bývalé sociální ubytovny podnikatelsky zajímavá. Zastupitelka Ludmila Tomaníková (KSČM) má za to, že je ubytovna vhodná hlavně pro bydlení. „Nachází se v blízkosti školy i školky a je zde městská hromadná doprava. Měly by zde tedy být hlavně byty,“ soudí Tomaníková.

Návrh, aby se budova využila pro byty jen ze šedesáti procent, předložil v pondělí na jednání zastupitel Vladimír Puchalský (SpP).

„Navrhuji, aby se osmdesát procent plochy pro byty snížilo na šedesát. Důvodem je, abychom tento objekt vymezili i pro jiné využití a mohli ho tedy nabídnout většímu počtu zájemců,“ řekl Puchalský (SpP).

Podle zastupitele Josefa Nekla (KSČM) by město mělo vzít v potaz při prodávání objektu celosvětovou ekonomickou krizi. „Dá se předpokládat, že se krize dotkne třeba bank a jiných institucí - ne však bydlení,“ soudí Nekl.

Náměstek přerovského primátora Josef Kulíšek (ODS) nakonec navrhl kompromisní řešení - a to využití plochy pro bydlení z minimálně sedmdesáti procent. Tento návrh uspěl a podpořilo jej sedmadvacet přítomných.