Diskuse o tom, zda přerovští radní postupovali správně, se poprvé rozvířila v roce 2009, kdy bylo vypsáno výběrové řízení na tuto investiční akci za více než 100 milionů korun. Antimonopolní úřad ale žádné chyby nenašel, a věc poté putovala ke Krajskému soudu v Brně.

Podle soudce Krajského soudu v Brně Petra Šebka sice losování probíhalo na první pohled řádně, tedy za účasti pozvaných zástupců uchazečů i notáře, nicméně při bližším zkoumání je provázely okolnosti, které ve svém souhrnu „transparentnost losování atakovaly".

„Pokud byly totiž losovací kartičky připravovány předem mimo jakoukoliv kontrolu notáře či zástupců zájemců, nebyla vyloučena možnost kartičky určitým způsobem upravit," uvedl už dříve Šebek.

Pomohly kovové náramky?

V Přerově se podle něj losovalo v neprůhledné vysoké dřevěné nádobě, k magnetickým silám netečné. Podle soudu měla losující na rukou kovové náramky.

„Soud souhlasil se žalobcem, že reálná možnost, že nebylo losováno, nýbrž že byly z nádoby vytahovány prostřednictvím magnetů na náramcích losující osoby kartičky, jež byly předem napuštěny kovovým roztokem, nemůže být zcela vyloučena," dodal tehdy Šebek.

PSALI JSME: Magnetická finta při losování zakázky na Tyršův most? Realita nebo sci-fi

ÚOHS s tímto závěrem původně nesouhlasil a odvolal se k Nejvyššímu správnímu soudu. Odvolání ale nebylo úspěšné a antimonopolní úřad teď musel své původní rozhodnutí změnit. Přerovská radnice tak dostala pokutu 50 tisíc korun. Podle předsedy ÚOHS Petra Rafaje mohl postup radnice podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky.

Zakázku na stavbu Tyršova mostu získala v roce 2009 společnost Skanska. Proti výsledku se ale odvolala firma FIRESTA-Fišer, rekonstrukce, stavby, a.s.

Přerovská radnice zahájila stavbu nového přemostění v srpnu roku 2010. Nahradil zrezivělou lávku, která sloužila desetiletí a byla ve značně zchátralém stavu. O novém vzhledu přemostění se v Přerově vedly dlouhé diskuse, nakonec ale zvítězil návrh architektky Aleny Šrámkové.