Kropicí vůz už najel 2,5 tisíce km

Úmorná vedra se zatím naštěstí na Přerovsku neprojevila zvýšeným počtem požárů, ale je to hlavně díky větší opatrnosti a prevenci.

Například v Přerově urazil za šest týdnů po městě kropicí vůz technických služeb 2,5 tisíce kilometrů – tedy trasu, jakou by zvládlo auto na cestě z Přerova do tureckého města Antalya. Loni to bylo za stejné období pouze 1,8 tisíce kilometrů.

„Tropické teploty snášejí někteří lidé s obtížemi. Zvlhčováním jim chceme pomoci lépe zvládnout extrémní vedra," vysvětlil jednatel Technických služeb města Přerova Bohumír Střelec. Podle něj jsou kropicí vozy stále v pohotovosti – a dokud to bude možné, budou ovlažovat i přerovské silnice a chodníky.

„Ovšem jen do doby, dokud se bude moci odebírat voda z Bečvy. Jakmile přijde zákaz, budeme ho muset respektovat," řekl.

Zatímco v Hranicích už k zákazu odběru vody z řeky Bečvy a jejích přítoků přistoupili, v Přerově se na něj chystají.

„Přestože se situace vzhledem ke dlouhotrvajícímu horku může v průběhu týdne změnit, plošný zákaz či omezení odběrů z vodovodní sítě zatím olomoucké hejtmanství neplánuje," ujistil náměstek hejtmana Michal Symerský (KSČM), který má na starosti rezort životního prostředí.

V kraji jsou podle něj zatím dostatečné zdroje podzemní vody, využívané k pitným účelům pro zásobování obyvatelstva v rámci jednotlivých skupinových vodovodů. „Tyto zdroje mají i dostatečnou kapacitu včetně rezervy," podotkl.

Zákaz odběru už vydala města Olomouc pro Trusovický potok, Jeseník pro odběr z vodovodu na území Javorníku, Šternberk pro řeku Bystřici a Hranice pro řeku Bečvu a její přítoky.

Opatření se nevyhne ani město Přerov.

Na jezu v Přerově je málo vody

„Menší toky začínají vysychat a Bečva pod jezem už má velmi nízký průtok. Do konce tohoto týdne bychom proto chtěli vydat zákaz odběru vody z řeky Bečvy pro drobné odběratele," řekl šéf odboru Stavebního úřadu a životního prostředí magistrátu Pavel Juliš.

Opatření se ale může ještě rozšířit.

„Pokud by sucho trvalo déle, zakážeme i průmyslový odběr vody, a to bohužel i za cenu ekonomických ztrát," konstatoval.

Hladina řeky Bečvy v Dluhonicích je aktuálně na 111 centimetrech, v Teplicích je to pouze půl metru. Na Veličce v Hranicích je jen 30 centimetrů vody.

Extrémní sucho vedlo v Přerově i k omezení sekání trávy. Platí až do odvolání.

„Plochy trávníků jsou spálené sluncem, jen ojedinělé trsy vytrvalých plevelů jsou dosud životaschopné," přiblížila Svatava Doupalová z přerovského magistrátu.

Dalším důvodem, proč po trávnících nebudou jezdit sekačky technických služeb, je i omezení prašnosti.

Údržba travnatých ploch bude obnovena podle dalšího vývoje klimatických podmínek.

Přerov zápasí také se zvýšeným množstvím troposférického ozónu, který může škodit lidskému zdraví.

„Doporučení pro obyvatele jsou v těchto dnech stejná jako během inverze v zimních měsících. Zejména starší lidé a malé děti by se měli zdržet namáhavých aktivit, a to zejména v odpoledních hodinách," radí Pavel Juliš.