Přerované na Pavla Nováka vzpomínali na dvou místech - nejprve na vernisáži výstavy, která je ve výlohách dvou budov na náměstí T. G. Masaryka, a pak na Laguně. Právě na tomto přírodním koupališti, kam zpěvák rád chodil se svými dětmi a rodinou, město slavnostně odhalilo lavičku Pavla Nováka. Jako první na ni usedla jeho vnučka Eliška.

Na zahájení výstavy přišly desítky lidí

Kdo chtěl, mohl slavnému zpěvákovi, od jehož úmrtí letos uplynulo patnáct let, poslat „vzkaz do nebe.“ Oblíbené písničky Malinká nebo Nádherná láska zazpíval jeho hudební kolega Dušan Millonig, který s ním hrával v kapele Vox.

Přerované v pátek odpoledne vzpomínali na Pavla Nováka, který by oslavil 10. března osmdesát let. Populárního zpěváka připomíná nejen výstava ve výlohách budov na Masarykově náměstí, ale také lavička, která byla slavnostně odhalena na Laguně.Zdroj: Deník/Petra Poláková-Uvírová

Přerované na Pavla Nováka vzpomínají dodnes - jeho písničky mnohé provázely celý život. „Znala jsem Pavla od mládí. Chodili jsme tenkrát tancovat a nevynechali žádnou zábavu, hlavně ty v měšťáku. Absolvovali jsme jeho koncerty, ale i majálesy,“ vzpomněla Marcela Baďurová.

Stavba D1 Říkovice-Přerov, únor 2024. Pohled z výšky.
VIDEO: Nová D1 u Přerova bude mít čtrnáct mostů. Proleťte se nad celou trasou

Známý zpěvák bojoval řadu let se zákeřnou rakovinou, které v roce 2009 podlehl. Vydal i několik knih, ve kterých svůj zápas s nemocí popisoval. „Jednu z nich jsem četla, nesl to opravdu statečně. Zrovna dnes jsem si to rozklikla, i mladého Pavla,“ řekla pamětnice, která je z nové lavičky na Laguně nadšená. „I když by se mi asi více líbila tady na náměstí - blízko měšťáku, který je s ním spjatý,“ podotkla.

Výstava, která je k vidění ve výlohách budov na náměstí, mapuje hudební začátky Pavla Nováka, jeho uměleckou tvorbu, ale nechybí na ní ani rodinné snímky s manželkou a dětmi.

Konkuroval i Karlu Gottovi

„Jeho popularita v šedesátých letech vyletěla jako raketa a ve své době konkuroval v anketě Zlatý slavík i Karlu Gottovi. Kromě profesních fotografií jsou na výstavě i snímky z jeho rodinného života. Je na nich se svou ženou Olgou a třemi dětmi, najdete tu bohatou diskografii nebo přepisy fun clubu, který byl ve své době nejpočetnější ze všech zpěváků Československa. Expozici ve spodní části jsme pojali jako improvizovanou procházku po kapelách Pavla Nováka, se kterými hrál nebo byl jejich zakladatelem,“ přiblížila kurátorka výstavy Lada Galová.

Pro mnohé byl Pavel Novák především přerovským patriotem

„Asi není v Přerově, ale ani v České republice člověk, který by neznal jeho písně jako Malinká nebo Pihovatá. Pavel Novák byl ikonou české hudební scény šedesátých let a měl možnost svou kariéru rozvíjet v Praze. On sám se ale označoval za hrdého Moravana a přerovského patriota a zůstal v našem městě. Jsme pyšní, že tady zůstal a tvořil, ale věnoval se i výchovným koncertům pro děti - tuto štafetu po něm převzal nejprve jeho syn Pavel, a pak vnučka Eliška,“ řekl primátor města Petr Vrána.

Přerované v pátek odpoledne vzpomínali na Pavla Nováka, který by oslavil 10. března osmdesát let. Populárního zpěváka připomíná nejen výstava ve výlohách budov na Masarykově náměstí, ale také lavička, která byla slavnostně odhalena na Laguně.Zdroj: Deník/Petra Poláková-Uvírová

Venkovní výstava má připomenout výročí ve veřejném prostoru, takže nutí ke vzpomínkám. „Pavel obohatil můj život už jen tím, že si mě vybral do své kapely, což bych v sedmnácti letech, kdy jsme začínali, nečekal. Celou tu dobu jsme žili jako jedna velká rodina, byli jsme pořád spolu,“ vrátil se do minulosti Dušan Millonig, který s ním hrál v kapele.

Lavičky známých osobností

Přerované v pátek odpoledne vzpomínali na Pavla Nováka, který by oslavil 10. března osmdesát let. Populárního zpěváka připomíná nejen výstava ve výlohách budov na Masarykově náměstí, ale také lavička, která byla slavnostně odhalena na Laguně.Přerované v pátek odpoledne vzpomínali na Pavla Nováka, který by oslavil 10. března osmdesát let. Populárního zpěváka připomíná nejen výstava ve výlohách budov na Masarykově náměstí, ale také lavička, která byla slavnostně odhalena na Laguně.Zdroj: Deník/Petra Poláková-Uvírová

Oslavy nedožitých osmdesátin Pavla Nováka se přesunuly také na Lagunu, kde byla slavnostně odhalena jeho lavička. Jejím autorem je Pavel Dlabal ze Senice na Hané. „Chtěl jsem, abychom tu měli fyzickou připomínku toho, že tu byl Pavel Novák s námi a propagoval celou dobu i město Přerov. Zároveň tím odstartováváme novou tradici - každý rok do této lokality umístíme novou lavičku a připomeneme nějakou významnou osobnost našeho města,“ řekl náměstek primátora Miloslav Dohnal.
Lavičku Pavla Nováka oceňuje i vnučka slavného umělce Eliška. „Na Lagunu jsme chodívali dost často, jak s dědou, tak tátou. Lavička je na slunné straně a moc ráda si sem přijdu zavzpomínat na dědu a na tátu, protože si myslím, že je potřeba vzpomínat na oba dva. Mrzí mě, že tady taťka není, protože by se mu to určitě líbilo. I když je to pro mě bolestivé, jsem ráda, že tady ta lavička stojí,“ svěřila se se svými pocity Eliška Nováková.