Pouhý měsíc před loňskými komunálními volbami zasahovali na radnici v Přerově policisté z protikorupčního útvaru. Zabavili počítače bývalému primátorovi města Jiřímu Lajtochovi (ČSSD) a jeho prvnímu náměstkovi Josefu Kulíškovi (ODS), ale i některým úředníkům magistrátu.

Zajímali se právě o IT zakázku na elektronizaci veřejné správy. Policie ale tehdy zasahovala na čtyřiceti místech v republice, mimo jiné i v Olomouci nebo ve Zlíně. Kauza po volbách utichla a znovu se o ní začalo mluvit až teď.

Vyšetřovatelé v minulých dnech obvinili skupinu firem z manipulace s veřejnými zakázkami na informační technologie v období od roku 2009 do roku 2014.

„Bylo obviněno celkem dvacet fyzických a deset právnických subjektů," potvrdil olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan.

Ovlivňování výběrových řízení

Podle žalobců měly ovlivňovat přípravu a průběh výběrových řízení. „Osoby jsou obviněné pro účast na organizované zločinecké skupině, což znamená, že jednaly v nějaké koordinaci, fungovala mezi nimi dělba činností," doplnil žalobce Petr Šereda.

Mezi firmami, které se měly porušování pravidel hospodářské soutěže dopustit, jsou podle serveru echo24.cz také dvě společnosti se sídlem v Olomouci. Jedna z nich – Tesco SW- patří Josefu Tesaříkovi, bratrovi někdejšího olomouckého hejtmana a primátora Martina Tesaříka, který je nyní senátorem za ČSSD.

Firma to ale odmítá. „Vedení společnosti je přesvědčeno, že všichni pracovníci firmy postupovali dle zákona a je připraveno toto stanovisko v případě potřeby obhájit u soudu," uvedl mluvčí Tesco SW Tomáš Jelínek.

Žalobci se ke konkrétním jménům obviněných nechtějí vyjadřovat – jen upřesnili, že manipulovali s průběhem jedenácti veřejných zakázek v celkové výši dotací 438 milionů korun. Zda jsou do této kauzy zapleteni i někteří vrcholní představitelé bývalého vedení přerovské radnice, ale odmítli komentovat.

Vítězem tendru na zajištění přenosu dat a informací pro přerovskou radnici v celkové hodnotě téměř 138 milionů korun se loni v únoru stalo sdružení dodavatelů společnost Tesco SW a Telefónica. Původní veřejnou zakázku na elektronizaci veřejné správy muselo město zrušit kvůli nedostatkům v nabídkách.

„Byla to nejvýhodnější nabídka. Do výběrového řízení se přihlásila ještě druhá firma, která byla o něco dražší," komentoval to tehdy bývalý přerovský primátor Jiří Lajtoch (ČSSD).

Rok se s rokem sešel

Co dnes pro Přerov znamená, že se stal projekt elektronizace veřejné správy, kvůli němuž bude muset město ze svého rozpočtu ročně ukrajovat značné finanční částky, terčem šetření?

„V rámci projektu IOP 09 máme uzavřenou smlouvu, kterou v tuto chvíli nelze vypovědět a máme povinnost ji plnit. Projekt budeme platit v termínech, jaké nám určuje smlouva s tím, že stále platí jeho udržitelnost na dobu pěti let," vysvětlil přerovský radní Jiří Kohout (SpP).

„Rizika, která z vyšetřování plynou, se mohou projevit v podobě vrácení dotačního titulu, takže se s touto situací bude muset rozpočet města vyrovnat. Budeme čekat, jak se bude dál vyvíjet vyšetřování a jaké kroky podniknou orgány, poskytující dotační tituly. V tomto směru nemáme šanci cokoliv ovlivnit a jsme pouze v roli pasivního pozorovatele," řekl.

Spuštění v půlce září

Projekt elektronizace veřejné správy má být v Přerově spuštěn po 15. září a vypadá to, že tento termín bude dodržen.

Stávající vedení radnice, které se zakázkou na elektronizaci veřejné správy nemá nic společného a v minulosti ji kritizovalo kvůli finanční náročnosti, se k probíhajícímu trestnímu stíhání nechce vyjadřovat.

„Nemáme informace o tom, že by kdokoliv z přerovského magistrátu nebo ze stávající politické reprezentace města byl v této souvislosti prověřován," konstatoval Jiří Kohout.

Podle mluvčí přerovské radnice Lenky Chalupové má investiční část zakázky hodnotu 92,7 milionu korun včetně DPH. „Tato částka je už zaplacena a z ní nám poskytovatel dotace již uhradil 41 milionů. Celkem činí dotace na investiční část 85 procent nákladů. Cena za technickou podporu v rutinní fázi, což je od letošního září do roku 2021 je 45 milionů korun včetně DPH. Smlouva na technickou a uživatelskou podporu je tedy se zhotovitelem uzavřena na pět let," upřesnila.