Nová vyhláška už má v tuto chvíli konkrétní podobu a zastupitelé se s ní v pondělí poprvé seznámí. To se ale nezamlouvá opoziční straně Společně pro Přerov (SpP). Její členové se totiž nemohli na vyhlášce podílet, a to i přesto, že myšlenka regulovat výherní automaty ve městě vzešla už loni na podzim z jejich návrhu.

„Byl to úmysl lobbistické skupiny vyloučit nás z tohoto procesu, ačkoliv jsme byli iniciátory přijetí vyhlášky. Měli jsme zájem pracovat ve skupině, která se má podílet na tvorbě vyhlášky. Bylo pro nás dost velkým překvapením, že jsme do ní nebyli přijati,“ řekl Richard Šlechta ze strany Společně pro Přerov.

„Personální obsazení pracovní skupiny připravila a schválila rada města. I když jsem následně navrhoval její rozšíření o zástupce klubu zastupitelů Společně pro Přerov, nezískal můj návrh nadpoloviční většinu a skupina tedy nebyla rozšířena,“ zdůvodnil rozhodnutí rady primátor Přerova Jiří Lajtoch (ČSSD), stojící v čele sedmičlenné skupiny, jež se zabývá přípravou nové obecně závazné vyhlášky na regulaci výherních hracích automatů.

Podle zástupců strany Společně pro Přerov je důvod, proč byli „vyšachováni“ ze hry, jasný. Stojí za tím prý politické pozadí. „Už na prosincovém zastupitelstvu jsme upozorňovali, že v objektech významných členů ODS se nachází nejméně osm heren a že jejich rozhodování v této věci může být velmi problematické,“ vysvětlil Šlechta.

Podle jeho slov stav s počtem hracích automatů na území města je katastrofální. Opoziční přerovští zastupitelé proto už loni navrhovali, aby bylo možné hrací přístroje v hernách, kasinech a dalších zařízeních provozovat pouze více než sto metrů od škol a církevních objektů, a to od 10 do 22 hodin. Jejich návrh však zastupitelé nepodpořili.

„Dosud si může ve městě kdokoliv zřídit hernu, kde chce, a to s libovolným provozním časem,“ připomněl Šlechta.

Strana Společně pro Přerov se však možnosti podílet se na podobě nové vyhlášky nevzdává. „Na nadcházejícím zastupitelstvu předložíme návrh na vytvoření dočasného výboru zastupitelstva složeného ze všech zástupců volebních stran, který by měl do červnového zastupitelstva připravit znění nové vyhlášky na regulaci automatů,“ řekl Šlechta.